česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Bratislavě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko-slovenské podnikatelské fórum v Žilině

(Archivní článek, platnost skončena 11.04.2023.)

Dne 9. dubna 2019 se uskutečnilo v hotelu Holiday Inn v Žilině v rámci PROPED (projekt ekonomické diplomacie) Česko-slovenské podnikatelské fórum. Akce se zúčastnili zástupci 21 českých firem a 20 slovenských firem, což představovalo více než 60 osob. Letošní podnikatelské fórum navázalo na Česko-slovenské ekonomické a podnikatelské fórum v Žilině dne 4. června 2018 u příležitosti 100. výročí vzniku společného státu Čechů a Slováků.   
 

Hlavními organizátory letošního fóra byly Velvyslanectví ČR v Bratislavě a Slovenská obchodní a průmyslová komora (SOPK) v Žilině. Obě zmíněné instituce spolupracovaly při výběru českých a slovenských firem s Regionální hospodářskou komorou Brno, Krajskou hospodářskou komorou Moravskoslezského kraje, Olomouckého kraje a Zlínského kraje. Česko-slovenské podnikatelské fórum bylo stejně jako v loňském roce plně financováno Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.   

Letošní fórum bylo zaměřeno na B2B individuální jednání českých a slovenských firem z odvětví strojírenství, elektrotechniky, energetiky a ekologie. Akviziční činností uvedených komor na české straně byl zjištěn zájem více než třiceti českých firem. Jejich profily byly předány SOPK v Žilině, která jim zajišťovala potenciální partnery na slovenské straně.

Fórum krátce uvedli pánové Ján Mišura, ředitel SOPK Žilina, Pavel Balcárek, místopředseda představenstva SOPK Žilina a Jaroslav Remeš, diplomat ZÚ České republiky v Bratislavě, pověřený ekonomickou agendou. S krátkou prezentací o česko-slovenských obchodních vztazích a o možnostech podpory exportérů ze strany MPO ČR vystoupil Jiří Dorňák, zástupce ředitele odboru zahraničně ekonomických politik I. Po tomto zhruba 20 minutovém úvodu fóra začala přímá jednání firem podle vypracovaného časového harmonogramu. V průběhu více než tří hodin se uskutečnilo přibližně 130 firemních jednání.

Z rozhovorů s účastníky podnikatelského fóra vyplynula jejich spokojenost s akcí. To vede organizátory k závěru založit v Žilině každoroční tradici tohoto fóra. Je zřejmé, že navzdory blízkým bilaterálním firemním vztahům je zapotřebí organizovat akce podobné tomuto fóru a tím iniciovat zejména první kontaktní setkání i v rovině B2B. Je to jeden z možných způsobů, jak napomoci zvrátit poměrně nepříznivý trend v obchodě mezi ČR a Slovenskem v poslední době. Ten se projevil rychlejším růstem dovozu ze Slovenska než vývozu na Slovensko v roce 2018 (meziroční růst dovozu o 7,9 % a vývozu o 2,5 %).  

V roce 2018 byla Slovenská republika (SR) pro ČR 4. největším obchodním partnerem s podílem 6,3 % na celkovém zahraničním obchodu ČR, 2. největším vývozním trhem s podílem 7,6 % na celkovém českém vývozu a 4. největším dovozním trhem s podílem 5,0 % na celkovém českém dovozu. Pro většinu českých firem a podnikatelů je SR stále první volbou jako exportní destinace. Důvod zájmu českých podnikatelů o slovenský trh je logický. Expanze na Slovensko je jednodušší než na jiné trhy. Klíčovou roli hraje téměř nulová jazyková bariéra, teritoriální blízkost, společná historie či blízká mentalita a kultura.


Autor: Jaroslav Remeš - ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bratislavě