česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Bratislava
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Českým firmám se na Slovensku otevírají nové možnosti spolupráce v obranném průmyslu

Dne 12. října 2022 se uskutečnila v Bratislavě v rámci Projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) prezentace 12 českých firem z obranného a bezpečnostního průmyslu pro zástupce Ministerstva obrany SR, Generálního štábu ozbrojených sil SR, Ministerstva vnitra SR a Prezídia Policejního sboru SR. Akce se zúčastnili rovněž zástupci několika slovenských firem z obranného průmyslu. Prezentaci uspořádalo Velvyslanectví ČR v Bratislavě ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR, Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP) a Sdružením bezpečnostního a obranného průmyslu SR (ZBOP). Tato akce významně podpořila a akcelerovala nové možnosti spolupráce v obranném a bezpečnostním průmyslu mezi ČR a SR.
 

Prezentace se konala pod záštitou a za přítomnosti velvyslance ČR na Slovensku pana Tomáše Tuhého, který prezentaci zahájil. Akce se dále zúčastnili mj. náměstek ministra obrany pro řízení sekce průmyslové spolupráce ČR Tomáš Kopečný, zástupce generálního ředitele sekce modernizace Ministerstva obrany Slovenské republiky Juraj Mrenica, představitelé Generálního štábu ozbrojených sil Slovenské republiky, Prezídia Policajného zboru Ministerstva vnitra Slovenské repubiky, prezidenti AOBP a ZBOP a další hosté.

Hlavním cílem akce bylo představit nové produkty českého obranného a bezpečnostního průmyslu a zároveň podpořit firemní i vládní spolupráci v obranném sektoru. Tato spolupráce nabyla ještě více na aktuálnosti v souvislosti s probíhajícím válečným konfliktem na Ukrajině. Aktuální i budoucí příležitosti pro firemní spolupráci nabízí především dlouhodobý plán rozvoje obrany Slovenské republiky do roku 2035.

Slovensko masivně investuje do obrany

Slovensko nastupuje trend enormního zvyšování výdajů na obranu, již v letošním roce chce dosáhnout požadovaných 2 % HDP. Připravuje nákup nových obrněných transportérů, nadzvukových stíhaček, houfnic, vrtulníků, moderních radarů a dalších výrobků. Ministerstvo obrany SR plánuje v průběhu následujících 10 let investovat do modernizace armády 9 mld. EUR (228 mld. CZK). Připravuje významné projekty na modernizaci pozemních sil a podzvukového letectva, které představují výraznou příležitost pro uplatnění produktů české provenience, jako jsou např. podzvukové letouny, nákladní vozidla, ruční palné zbraně, ale i celá řada dalších. Úspěšná spolupráce v obranném průmyslu probíhá při výrobě ručních zbraní a munice. Značný potenciál má rovněž budoucí spolupráce ve výrobě, opravách, servisu a delaboraci vojenské techniky, výrobě zbraní, munice nebo vývoji a výrobě rádiových navigačních systémů.

Mezi hlavní cíle dlouhodobého plánu rozvoje rezortu obrany je kromě vybudování těžké mechanizované brigády také např. navyšování a zkvalitňování personálních kapacit ozbrojených sil SR, reorganizace Vzdušných sil v souladu s potřebami pro nově zavedenou techniku, jakož i vytvoření jednotky kybernetických operací nebo dobudování Společného operačního velitelství.

Nové možnosti spolupráce pro české firmy

Česká republika vnímá Slovenskou republiku jako klíčového partnera pro spolupráci v obranném a bezpečnostním sektoru a má zájem nadále rozvíjet spolupráci na bilaterálních projektech i projektech v rámci NATO, EU a V4. Spolupráce mezi českým a slovenským obranným průmyslem probíhá nepřetržitě, a to i v rámci oborových asociací.

Zcela nové možnosti se nyní českým firmám naskytují ve spolupráci se slovenskými firmami v souvislosti s válečným konfliktem na sousední Ukrajině. Jedná se např. o společné akvizice, rámcové smlouvy nebo nové joint venture mezi českými, slovenskými a ukrajinskými firmami.

Perspektivní spolupráce českých a slovenských firem se nabízí také ve společných projektech v rámci Evropského obranného fondu. Slovenské ozbrojené síly oceňují vysokou technologickou úroveň českých produktů. Přezbrojování ozbrojených složek na Slovensku probíhá průběžně. České firmy by se měly účastnit veřejných soutěží na dodávky zboží a služeb pro slovenský obranný průmysl a více v této oblasti využívat spolupráci se slovenskými firmami.

Klíčový potenciál pro obě země

Obranný průmysl má pro obě země klíčový potenciál. ČR i SR mají tradiční podniky obranného průmyslu a mimořádný know-how. Společně mohou být obě země konkurenceschopné na globální úrovni. Potřebují získat nové trhy a vytvářet nová pracovní místa. Trhy v obou zemích jsou malé a mezinárodní konkurence silná. Velkou příležitostí v tomto směru je právě výše zmiňovaná Ukrajina.

Perspektivní spolupráce českých a slovenských firem se tak nabízí při zapojení obou rezortů a domácích průmyslů do strategických akvizičních projektů a koordinovaném postupu ve společných projektech v rámci Evropského obranného fondu (European Defence Fund). Fond nabízí granty na společný výzkum inovativních obranných technologií a produktů a pobídky ke spolupráci na společném vývoji a akvizicích obranného materiálu a technologií. Evropský obranný fond by měl přispívat ročně 5,5 mld. EUR na posílení obranných schopností EU.

Prezentace v Bratislavě

Prezentace v Bratislavě

Prezentace v Bratislavě

Prezentace v Bratislavě

Prezentace v Bratislavě

Prezentace v Bratislavě

Autor: Petr Darmovzal - ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bratislavě