česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Chytrá řešení pro slovenská města a obce

(Archivní článek, platnost skončena 11.10.2023.)

Norské velvyslanectví v Bratislavě a město Žiar nad Hronom zorganizovaly dne 2. října 2019 v Žiaru nad Hronom již 4. ročník tzv. Norského dne, který se tentokrát zaměřil na téma chytrá řešení pro města (koncept smart cities). Odborného semináře se zúčastnilo zhruba 100 osob a byl určen především pro představitele slovenských měst a obcí.

smart cities

smart cities

Cílem semináře bylo předvést nejnovější trendy, novinky a vyměnit si zkušenosti. Na semináři vystoupili velvyslanec Norského království na Slovensku, primátor města Žiar nad Hronom, zástupce slovenské inovativní firmy Resco.Net, zástupce Smart Cities Klub SK, zástupce norské organizace Smartbyen Norge a představitelé slovenské státní správy.

Žiar nad Hronom je na Slovensku nejvíce spojený s Norskem. V 90. letech přišli do města norští investoři. Společnost Norsk Hydro vlastní firmu Slovalco, což je největší výrobce primárního hliníku na Slovensku a firmu Hydro Extrusion, která vyrábí hliníkové profily. Norsk Hydro patří k největším světovým výrobcům hliníku. Další norskou společností v Žiaru nad Hronom je Bring Trucking, která zabezpečuje nákladní silniční dopravu. Uvedené tři společnosti zaměstnávají v Žiaru nad Hronom 1.500 lidí. Norští investoři přinesli do Žiaru nad Hronom jinou kulturu podnikání a podle slov primátora města Petra Antala se máme od Norska hodně co učit.    

Norsko je jedním z průkopníků konceptu chytrých měst (smart cities). Zároveň je lídrem v zelených trendech, inovacích a chytrých řešeních pro zelenou infrastrukturu. Síť chytrých měst v Norsku (Smart Cities Norway Network) je největší v zemi a zahrnuje více než 230 organizací (tj. města a obce, firmy, vládní instituce) a 1.500 lidí. Oslo bylo v letošním roce zvolené hlavním zeleným městem Evropy (European green capital).

Mezi hlavní projekty chytrých řešení pro města v Norsku patří bezplatný pronájem městských budov občanům, bezplatný pronájem městských aut občanům po skončení pracovní doby, výstavba zahrad na střechách budov, zachycování povrchové vody, chytré veřejné osvětlení (světla svítí jen, když existuje nějaký pohyb), zapojování občanů do plánování, pronajímání a najímání aut, chytré řízení dopravy.  

V Žiaru nad Hronom vznikl Smart Cities Klub Slovensko (SCKS), což je originální neformální platforma sloužící k výměně zkušeností a spolupráci mezi vedením měst a experty při přípravě strategií a programů na cestě k chytrému městu. V SCKS je nyní sdruženo 10 slovenských měst (Žiar nad Hronom, Brezno, Tranava, Hlohovec, Šaľa, Banská Bystrica, Žilina, Lučenec, Nové Zámky, Michalovce) a dalším členem se brzy stane Prešov. Posláním SCKS je měnit slovenská města nejen v oblasti využívání chytrých technologií, ale především v oblasti zvyšování kvality života jejich obyvatel. Při svých projektech se SCKS inspirují především ve Skandinávii a Nizozemsku. SCKS má podepsané memorandum o spolupráci s Ministerstvem hospodářství SR. Členové SCKS navštěvují od roku 2007 švédská a dánská města, kdy dochází k výměně zkušeností v oblasti chytrých řešení pro města. Ze získaných zkušeností ve Skandinávii chce SCKS na Slovensko mimo jiné adaptovat motivaci a profesionalitu zaměstnanců samosprávy, více otevřít města a obce inovacím a spolupráci se start-upy, rozhodování na základě dat, jasnou finanční stránku projektů, rozvoj měst a obcí zaměřený na všechny obvyatel (nikoliv jen na ty aktivním věku), těsnější spolupráci mezi členy samosprávy. 

Zástupkyně státní rozpočtové organizace Výzkumná agentura (VA) informovala přítomné o Norských fondech a grantech EHP (Evropský hospodářský prostor), které slouží k vyrovnávání regionálních rozdílů v rámci EHP. Mezi podporované oblasti z fondů a grantů patří zelené inovace v průmyslu, vzdělávání a veřejně prospěšné projekty na pomoc starým a nemocným lidem.

Zástupce Ministerstva životního prostředí SR informoval o programu SK-Klima, jehož přesný název je zmírňování a přizpůsobení se změně klimatu. Slovensko může v rámci tohoto programu čerpat od Norska, Islandu a Lichtenštejnska až 16 mil. eur na projekty cílené na snižování emisí skleníkových plynů a adaptaci na změny klimatu. Finanční spoluúčast Slovenska je stanovena na 2,8 mil. eur (17,5 %). Finanční prostředky mají podpořit inovace v oblasti úspor energií a vody a prky oběhového hospodářství (např. separace, recyklace a další využití odpadů, kompostování, apod.).        

Smart Cities a využívání nových chytrých technologií pro lepší řízení měst a obcí je na Slovensku významným tématem asi tři roky. V Žiaru nad Hronom se tím zabývají déle. Před několika lety navštívili zástupci města veletrh Smart City Expo v Barceloně a poté si specifikovali oblasti rozvoje města (tj. bezpečnost, doprava, kvalita života obyvatel).

Slovenské firmy nebyly zpočátku schopné nabízet odpovídající řešení. Důležitá byla výměna zkušeností v daných oblastech mezi městem a firmami. Po pár letech funguje ve městě inteligentní parkování díky aplikaci od slovenské firmy. Podobný vývoj zaznamenalo město v oblasti bezpečnosti (např. instalace kamer ve vytipovaných rizikových oblastech, instalace kamer pro snímání poznávacích značek aut s cílem odhalovat kradená auta), odpadového hospodářství (zavedení množstevního sběru komunálního odpadu) či kvality ovzduší (aplikace senzorů pro měření kvality ovzduší).   

Pozitivní příklady aplikace chytrých řešení pro lepší řízení měst a obcí jsou zaznamenané i v dalších městech. Brezno se zaměřilo na městské podniky a zvýšilo jejich výnosy. Šaľa monitoruje sběr odpadů. Trnava zavedla jako první město na Slovensku sdílení elektrických kol. 

Moderní technologie a inovativní řešení mohou pomoci v řízení samospráv a obcí. Problémy s dopravou, lokální infrastrukturou, znečištěním, odpadovým hospodářstvím nebo s běžnými nepříjemnostmi jako hluk či rušení nočního klidu dnes pomáhají řešit mobilní aplikace. Tyto aplikace se stávají čím dále více populárnější a propracovanější a značně ulehčují komunikaci mezi městem a jeho obyvateli.

Hlavní doporučení od norských expertů pro Slovensko při zavádění chytrých řešení zahrnují těsnou spolupráci samospráv v oblasti smart cities, přilákání talentovaných lidí do samospráv a jejich motivování, spojování obcí při využívání financí pro zavádění zelených technologií, zaměření se na určitou oblast (např. odpad, doprava) a výměna zkušeností mezi obcemi, větší anagažování obyvatel.   

Autor: Jaroslav Remeš - ekonomikcý diplomat, Velvyslanectví ČR v Bratislavě