česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

únor 2020

Ekonomika

Hrubý domácí produkt (HDP)

Dle rychlého odhadu Statistického úřadu  (SÚ) SR vzrostl HDP ve 4. čtvrtletí 2019 ve stálých cenách v porovnání se stejným obdobím roku 2018 o 2,1 %. V běžných cenách  byl  ve 4. čtvrtletí 2019 vytvořen HDP v objemu 24 294,2 mil. EUR, což představuje nárůst o 5,1 % oproti 4. čtvrtletí 2018.

Státní rozpočet

Ke konci únoru 2020 vykázal státní rozpočet SR schodek ve výši 721 mil. EUR. Meziročně se schodek prohloubil o 115,1 mil. EUR. Celkové příjmy státního rozpočtu za dva letošní měsíce meziročně vzrostly o 14,5 % na 2,175 mld. EUR, zatímco  celkové výdaje  meziročně vzrostly o 15,6 % na 2,896 mld. EUR.

Inflace

Spotřebitelské ceny na Slovensku v lednu 2020 meziročně vzrostly o 3,2 %. Oproti  prosinci 2019 vzrostly v lednu 2020 spotřebitelské ceny o 1,3 %.

Na meziroční bázi vzrostly v lednu 2020 především ceny dopravy, které byly  vyšší o 5,6 %, dále ceny za vzdělávání o 4,9 %, ceny potravin a nealko nápojů o 4,4 % a ceny za bydlení o 3,7 %.

Od  ledna  2020 se uplatňuje snížená sazba DPH ve výši 10 %  na tzv. zdravé potraviny – mléčné produkty, med,  vybrané druhy pečiva, vybrané druhy ovoce a zeleniny vypěstované na Slovensku, dále na vybrané služby, tisk, léky, knihy a vybrané zdravotní pomůcky.

V rámci služeb se snížila sazba DPH na 10 % pro hotelové, turistické a podobné ubytovací služby.

Trh práce

Míra evidované nezaměstnanosti na Slovensku  v lednu 2020 oproti prosinci 2019 vzrostla o  0,06 procentního bodu (p. b.) na 4,98 %. Meziročně byla  míra nezaměstnanosti v letošním lednu nižší o 0,28 p. b. Ke konci lednu 2020 evidovaly Úřady práce 137 087 disponibilních uchazečů o zaměstnání. V porovnání s prosincem 2019 jejich počet vzrostl o  1 570 osob.  Celkový počet  evidovaných uchazečů o práci představoval ke konci lednu t. r. 168 757 osob.  

Platební bilance

Dle předběžných údajů Národní banky Slovenska skončil běžný účet platební bilance SR ke konci roku 2019 deficitem ve výši  2,774 mld. EUR. 

Energetika

Plyn

Ukrajina navyšuje odběr plynu ze Slovenska. Zatímco v prosinci 2019 procházelo plynovodem Vojany – Užhorod denně cca 4 mil. mᶾ plynu, v letošním únoru se objem přepravy plynu ze Slovenska na Ukrajinu zvýšil na cca 20 mil. mᶾ plynu denně.

I Slovensko zvyšuje přepravu plynu z Ukrajiny. Přes přepravní uzel Veľké Kapušany v současnosti odebírá přes 100 mil. mᶾ  plynu denně.

Mezi Slovenskem a Ukrajinou již začíná  fungovat  i takzvaný virtuální revers zemního plynu. Denní kapacita virtuálního reversu je 10 mil. mᶾ plynu.

Slovensko a Maďarsko zvýší kapacitu vzájemného plynového propojení na 5,3 mld. mᶾ zemního plynu za rok. Memorandum o zvýšení kapacity plynovodu podepsali ministr hospodářství SR P. Žiga a maďarský ministr zahraničních věcí P. Szijjártó.

Ropa

Projekt výstavby ropovodního propojení  mezi Bratislavou a rakouským Schwechatem nemusí být po slovenských volbách definitivně pochován. Právě vítězné hnutí OĽANO podporuje diversifikaci dodávek energetických komodit a výstavbu ropovodu nezavrhuje.

Doprava

Dle aktuálně zveřejněných statistik bylo na Slovensku za poslední čtyři roky odevzdáno do užívání  pět úseků dálnic a rychlostních silnic v délce téměř 50 km a dvě dálniční křižovatky. V současnosti je rozestavěno  celkem třináct stavebních úseků v délce 134 km, z toho  od roku 2016 je ve výstavbě deset úseků v délce 109 km a jedna křižovatka.

Potravinářský průmysl

Rada vlády SR na podporu exportu a investic  pozitivně hodnotila  aktivity rezortu zemědělství v oblasti  podpory expanze slovenských potravinářů. Propagovat kvalitní slovenské potraviny v zahraničí pomáhá  projekt  Slovak Food Export. Jedná se o  elektronickou  databázi slovenských  výrobců  a potravinářských výrobků.

Automobilový průmysl

Slovenský automobilový průmysl, především bratislavský VW hlásí v souvislosti s koronavirusem  ohrožení  svého exportu. Celkový slovenský vývoz do Číny v roce 2018 byl za 1,4 mld. EUR. Žilinská Kia ani trnavský PSA do Číny svá auta neexportují a závislost  nitrianského JLR na čínském trhu  není zatím známa. Strategicky důležitý je čínsky trh pro bratislavský VW, který v roce 2018 vykázal celkový obrat 10,4 mld. EUR.

Legislativa

Na Slovensku  vznikl nový fond na podporu inovativních a technologických malých a středních podniků. Fond s názvem Venture to Future Fund  od letošního března  bude poskytovat slovenským společnostem kapitálové financování. Evropská investiční banka (EIB), Ministerstvo financí (MF) SR a Slovak Investmenet Holding (SIH) investovaly do fondu 40 mil. EUR. Účast  MF SR  na  založení tohoto fondu lze podle ministra financí L. Kamenického považovat nejen  jako stimul  kapitálového trhu na Slovensku, ale i  jako nástroj  vůči odlivu slovenských mozků, vývojářů a úspěšných společností do zahraničí. 

Poslanci NR SR schválili návrh na poskytnutí investiční pomoci pro společnost Volkswagen Slovakia, a.s. na realizaci investičního záměru v lokalitě  Martin. Investice v nominální výši 14 400 000, - EUR je rozložena na období 2020 – 2022.

Aktivity českých firem

V oblasti realitních transakcí je za posledních pět let první transakcí tohoto druhu  prodej  značné části nemovitostí vlastnících Všeobecnou úvěrovou bankou, a.s.,[1]) české firmě Franco Real Estates. Dle odhadů se cena transakce pohybuje v desíti milionech EUR.

Česká firma Future Farming postaví  na Záhorí na Slovensku v okolí města Senice farmu na  pěstování čerstvé zeleniny.

Národní dálniční společnost podepsala se sdružením  Doprastav, Strabag, Eurovia SK a Eurovia CS smlouvu na výstavbu R2 Kriváň – Mýtna. Smlouva je za 232,15 mil. EUR.

Ryze česká společnost GTH catering, a. s, která je jedním z největších poskytovatelů služeb v oblasti stravování v ČR, přebírá 100% majetkovou účast ve slovenské dceřiné společnosti nadnárodního poskytovatele služeb Sodexo.

Novým vlastníkem slovenských Lázní Brusno se má stát česká firma Lázně Darkov se sídlem v Karviné. Dle zveřejněných informací Lázně Brusno má  česká firma získat za 5,6 mil. EUR.

V rámci opce, která byla součástí smlouvy z roku 2016, dodá Plzeňská Škoda Electric 10 trolejbusů za 130 mil. CZK do slovenského Prešova.

Česká firma  PAKRA ZF z Jihlavy byla úspěšná v mezinárodním tendru na opravu převodovek pro  Dopravní podnik Bratislava. Celková odhadovaná hodnota je 1 416 700,00 EUR.

Společnost MSM Martin ze skupiny Czechoslovak Group M. Strnada dodá  slovenské Správě státních hmotných reserv tři tanky (VT-72) v hodnotě 3,06 mil. EUR. Podle smlouvy mají být tanky dodány do konce letošního května.

Slovenský trh osobních  aut i v letošním lednu ovládla česká Škoda, které patři  čtvrtinový podíl na slovenském trhu. Na druhém místě je značka Volkswagen s 12% podílem.  

Investiční příležitosti

Ministerstvo  dopravy a výstavby SR připravuje tendr na zabezpečení komplexních odborných služeb  systémové a aplikační podpory – jednotný informační systém v silniční dopravě za cca 8,32 mil. EUR.

Železniční společnost Slovensko, a.s. vyhlásila  dvě soutěže na nákup a modernizaci 52 osobních vagonů 2. třídy za více než 656 mil. EUR. Lhůta na předložení nabídek je 7. dubna 2020.  

Novela zákona o vodní dopravě, která je účinná od letošního ledna, vytvořila právní podmínky  na zavedení  výkonů ve  vodní dopravě ve veřejném zájmu a nadefinovala i podmínky pro veřejné dopravce  v osobní lodní dopravě.

Národní dálniční společnost, a.s. vyhlásila tendr na dostavbu úseku dálnice D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala s tunelem Višňové. Předpokládaná hodnota stavebních prací představuje 260,9 mil. EUR.

Město Nitra uvažuje o zavedení tramvajové dopravy, co může být další výhodnou příležitostí pro českou Škodu Transportation. Mělo by jít o dlouhodobý projekt, který má být financován z fondů EU v období let 2021 až 2027.

Město Nitra vyhlásilo veřejnou obchodní soutěž na dodavatele systému sdílených kol, tzv. bikesharing. Předpokládaný termín spuštění nového bikesharingu je 1. červen 2020.

Ministerstvo hospodářství SR vyhlásilo v letošním únoru první aukci na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Zájemci  o výstavbu nových zdrojů dotované  elektrické energie mohou své cenové nabídky podávat do 30. dubna t. r.


Autor: Hildegarda Horská - ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Bratislavě

 


[1] )Všeobecná úvěrová banka, a .s. (VÚB), 96,97 % akcií vlastní italská Intensa Sanpaolo