česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Bratislavě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jaderná elektrárna Mochovce je v provozu 20 let

(Archivní článek, platnost skončena 29.10.2022.)

V Bratislavě se v uplynulých dnech uskutečnil 15. ročník energetické konference pod názvem „SES 2018“. Konference se věnovala 20. výročí uvedení do provozu prvního bloku v jaderné elektrárně Mochovce (JE Mochovce) a vývoji energetické politiky ve Slovenské republice (SR). Konferenci uspořádaly Asociace zaměstnavatelských svazů a sdružení SR a Slovenské jaderné fórum.
 

JE Mochovce leží na místě bývalé stejnojmenné obce mezi městy Nitra a Levice. Výstavba JE Mochovce začala v listopadu 1982, ale v roce 1991 byla pro nedostatek financí zastavena. V roce 1995 slovenská vláda schválila plán na dostavbu dvou bloků JE Mochovce za podmínky doplnění zastaralé sovětské technologie modernějšími západními bezpečnostními prvky. Financování bylo zajištěno zdroji ze SR (36 %), z ČR (32 %) a z ostatních zemí (32 %).

Bloky byly uvedeny do provozu v červenci 1998 a v prosinci 1999. Elektrárna provozuje dva jaderné tlakovodní reaktory typu VVER-440/213 od ruské firmy Rosatom, každý s výkonem 470 MW. Jedná se o první jadernou elektrárnu sovětského typu ve střední Evropě, která má srovnatelnou úroveň bezpečnosti a spolehlivosti jako jaderné elektrárny v západních zemích. Více než 2.000 odborníků z 25 zemí navštívilo JE Mochovce v průběhu výstavby a dokončení.

Spuštěním dvou bloků v JE Mochovce do provozu si SR zajistila energetickou soběstačnost. Následným nuceným odstavením dvou bloků VVER-440/230 v jaderné elektrárně V1 Jaslovské Bohunice v letech 2006 a 2008 o energetickou soběstačnost Slovensko zase přišlo. Podle přístupové smlouvy k EU se Slovensko zavázalo uzavřít dvojici reaktorů v Jaslovských Bohunicích. (Pozn. Výstavba jaderné elektrárny V1 v Jaslovských Bohunicích začala v srpnu 1972. První reaktor byl uveden do provozu v roce 1980 a druhý v roce 1981).

Dva bloky JE Mochovce dodají ročně do sítě cca 7 mil. MWh elektrické energie, což pokrývá více než čtvrtinu spotřeby elektřiny na Slovensku. V průběhu 20 let vyrobila JE Mochovce čtyřnásobek každoroční spotřeby elektřiny na Slovensku. Jaderné palivo do JE Mochovce dodává ruská firma Rosatom, která je nyní největší stavitel jaderných elektráren na světě. V lokalitě JE Mochovce jsou ještě další dva rozestavěné bloky stejného typu, které by měly být uvedeny do provozu v roce 2019 a 2020.

Podíl jádra na výrobě elektřiny na Slovensku je už dnes vysoký. V roce 2017 se podílely jaderné elektrárny 53,8 % na celkové produkci elektřiny na Slovensku (28,027 GWh). Celková spotřeba elektřiny na Slovensku v roce 2017 dosáhla 31,056 GWh. Jaderná energetika má v SR vysokou podporu veřejnosti a dlouhodobou podporu vlády.

Aktuální energetická koncepce SR z listopadu 2014 obsahuje výhled energetické politiky do roku 2030. Jejím cílem je zajistit konkurenceschopné, bezpečné a nízkouhlíkové dodávky energie, snižovat energetickou náročnost a zvyšovat energetickou efektivitu, využívat jadernou energii jako bezuhlíkový zdroj elektřiny a zvyšovat obnovitelné zdroje energie (OZE) hlavně při výrobě tepla. Podíl nízkouhlíkových technologií (jádro, vodní energie, OZE) na výrobě elektřiny a tepla v roce 2017 dosáhl 80,6 %.     


Vypracoval: Jaroslav Remeš - rada, Velvyslanectví ČR v Bratislavě