česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Bratislavě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři zemědělství zemí V4+4 v Oponicích

(Archivní článek, platnost skončena 16.08.2022.)

Dne 15. srpna 2018 se na zámku v Oponicích nedaleko Nitry uskutečnilo jednání ministrů zemědělství zemí Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) se svými protějšky z Bulharska, Chorvatska, Rumunska a Slovinska.
 

Jednalo se o první setkání ministrů zemědělství v rámci slovenského předsednictví Visegrádské skupiny (V4), které probíhá od 1.7.2018 do 30.6.2019. Hlavní prioritou slovenského předsednictví je boj proti nekalým obchodním praktikám v potravinovém řetězci. K dalším prioritám patří zachování zaměstnanosti na venkově, podpora lokálních produktů, inovativní řešení v zemědělství a lesnictví.

Ministři zemědělství V4+4 diskutovali legislativní návrhy Evropské komise (EK) k budoucí podobě Společné zemědělské politiky (SZP) po roce 2020, iniciativu BIOEAST, nekalé obchodní praktiky a dopady klimatických změn na zemědělství.

K návrhu EK na SZP po roce 2020 vyjádřila každá země V4+4 svá pozitiva i výhrady. Kriticky se účastníci vyjádřili především ke snížení rozpočtu na SZP, nárůstu požadavků na zemědělce v oblasti životního prostředí či zastropování a redukci přímých plateb. Země V4+4 se shodly na tom, že SZP musí zajistit stejné podmínky pro všechny farmáře, má být jednodušší, flexibilní a spravedlivá. Zároveň se shodly na tom, že definici skutečného zemědělce by měla EK ponechat na národní úrovni, aby každý členský stát skutečného farmáře definoval samostatně.

Země V4+4 kritizovaly nekalé obchodní praktiky (NOP) uplatňované v dodavatelsko-odběratelských vztazích zemědělských a potravinářských výrobků. Současný stav nepovažují za udržitelný, protože poškozuje nejslabší články v řetězci, tj. prvovýrobce a zpracovatele. Aktuální návrh EK ohledně Směrnice o NOP mezi podniky v potravinovém řetězci považují země V4+4 za přijatelný, ale nedostatečný. Platnost směrnice chtějí rozšířit na všechny dodavatele i odběratele a zároveň rozšířit seznam zakázaných NOP.

Nejdůležitějším výsledkem jednání ministrů zemědělství zemí V4+4 byl podpis společné pozice k návrhu EK Směrnice Evropského parlamentu a Rady o nekalých obchodních praktikách v obchodních vztazích v potravinovém dodavatelském řetězci. Společné stanovisko zemí V4+4 bude slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná tlmočit eurokomisaři pro zemědělství Philovi Hoganovi.


Vypracoval: Jaroslav Remeš - ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bratislavě