česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Bratislavě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Modernizace železniční infrastruktury na Slovensku - šance pro české firmy

Státem vlastněný podnik Železnice Slovenské republiky (ŽSR) připravuje rozsáhlou modernizace železniční infrastruktury. ŽSR chce modernizovat kolejové tratě, vyměnit zabezpečovací zařízení, výhybky či semafory. Plánovaná modernizace nabízí příležitosti pro české firmy.   
 

ŽSR provozuje 3.580 km železničních tratí, z toho 1.587 km tratí je elektrifikovaných.  Modernizace tratí se uskuteční především v severní části Slovenska a na přípojkách na státní hranice. Velká investice s cílem zefektivnit přepravu se očekává v dopravním uzlu Žilina v roce 2020 (např. prodloužení nástupišť, nové nadjezdy, podjezdy a podchody, nové trakční vedení).

V dalších letech se chce ŽSR zaměřit na tratě Bratislava - Kúty, Čadca - Krásno a Poprad - Spišská Nová Ves, kde dojde ke zvýšení rychlosti vlaků díky plánované modernizaci zabezpečovacích zařízení. Od investice ve výši 20 mil. eur do semaforů na trati Trnava - Bratislava si ŽSR slibuje lepší propustnost tratě a tím pádem zkrácení doby cestování. Intervaly mezi vlaky se zkrátí na 15 minut. Semafory jsou dnes na trati každých 6 kilometrů a po zahuštění budou instalované v kilometrových odstupech.

Změny se budou týkat také jednokolejných tratí na Slovensku. Na nich budou vybudovány nové výhybně a rekonstruovány existující. Výhybně umožňují křižování a předjíždění vlaků. ŽSR připravuje také výstavbu nových nástupišť s mimoúrovňovým přístupem, instalaci automatizovaných výhybek i elektrifikaci tratí. Významnou příležitostí je plánovaná elektrifikace některých úseků železniční tratě Bratislava - Komárno a přidání druhé koleje na části tratě. Výběrové řízení na dodavatele bude vyhlášeno během roku 2020 a cena zakázky má dosáhnout 460 mil. eur.  

České firmy se zájmem o modernizaci železniční infrastruktury na Slovensku by měli pravidelně sledovat oznámení o nových veřejných zakázkách na webové stránce Úradu pre verejné obstaravanie SR (Úřad pro veřejné zakázky Slovenské republiky) - https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-zakaziek-4dd.html.


Autor: Jaroslav Remeš - ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bratislavě