česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Příležitosti v dopravní infrastruktuře na Slovensku

(Archivní článek, platnost skončena 04.10.2021.)

Slovenská vláda připravuje do konce volebního období 9 prioritních projektů výstavby dálnic a rychlostních silnic o celkové délce 90,5 km. Do konce letošního roku mají být vyhlášeny soutěže na zhotovitele 1. etapy severního obchvatu Prešova a úseku rychlostní silnice R2 v jižní části středního Slovenska. České stavební firmy se zájmem o výstavbu této dopravní infrastruktury by si měly pohlídat termíny vyhlášení soutěže.   

Výstavba dopravní infrastruktury

Výstavba dopravní infrastruktury

Generální ředitel slovenské Národní dálniční společnosti (NDS) Ján Ďurišin vystoupil v uplynulých dnech v Luhačovicích na konferenci „Střední Morava – křižovatka dopravních a ekonomických zájmů“, která se konala pod záštitou předsedů vlád České a Slovenské republiky. Organizátorem pravidelné konference je Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě. NDS je akciová společnost 100% vlastněná státem. Vznikla v roce 2005, zaměstnává 1.500 lidí a zabývá se přípravou, výstavbou i údržbou dálnic na Slovensku.

Generální ředitel NDS Ďurišin ve svém příspěvku informoval o plánované výstavbě dálnic na Slovensku. Aktuální síť dálnic a rychlostních silnic dosahuje 791 km a v současné době je rozestavěno 10 projektů v délce 72 km včetně 6 tunelů o celkové délce 18,5 km. Ministerstvo dopravy SR zahrnulo do plánu výstavby v tomto volebním období 9 prioritních projektů o celkové délce 90,5 km dálnic a rychlostních silnic. Jedná se například o úsek dálnice D1 Bratislava – Senec na jižním Slovensku nebo několik úseků rychlostní silnice R2 a R4 na východním Slovensku (např. dokončení jihovýchodního obchvatu Košic, severní obchvat Prešova). Tyto projekty budou financovány většinou ze současných eurofondů.

Nejvíce připraveným projektem je nyní 1. etapa severního obchvatu Prešova na rychlostní silnici R4. Pozemky pod obchvatem jsou již vykoupené, přičemž stát do nich investoval desítky milionů eur. Veřejná soutěž na zhotovitele úseku v délce 4,3 km bude vyhlášena ještě letos a s výstavbou se může začít v optimálním případě v roce 2018. NDS předpokládá, že výstavba bude stát zhruba 192 mil. eur.  Ještě v letošním roce má být rovněž vyhlášena veřejná soutěž na zhotovitele 13,5 km úseku rychlostní silnice R2 Mýtna – Lovinobaňa v okrese Lučenec na jižním Slovensku. Ministerstvo dopravy se podle NDS plánuje ve větší míře soustředit na výstavbu rychlostní silnice R2, která ve své jižní části vede nejméně rozvinutými regiony Slovenska (okresy Lučenec, Rimavská Sobota).

Výstavba dálnic a rychlostních silnic na Slovensku v letech 2014-2020 je z velké části financována z Operačního programu EU „Integrovaná infrastruktura“. Pro léta 2017-2020 v programu zbývá 1,54 mld. eur. Větší výstavbě dálnic brání nedostatek peněz ve slovenském státním rozpočtu. Koaliční vláda premiéra Fica usiluje o uvolnění tzv. dluhové brzdy, která byla aktivována v roce 2013. Rok předtím totiž státní dluh překročil hranici 50 % HDP. Ficova vláda chce, aby dluhová brzda zohledňovala strategické veřejné investice. K uvolnění dluhové brzdy je nutná změna ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti, což vyžaduje hlas 3/5 poslanců (tj. 90 poslanců). Koaliční vláda zatím nezískala podporu opozice, protože bez jejích hlasů nedokáže v parlamentu změnu ústavního zákona prosadit.

Plánovaná výstavba dálnic nabízí příležitosti pro české stavaře dálnic. Za tímto účelem by měli pravidelně sledovat webovou stránku Národní dálniční společnosti www.ndsas.sk. Zde jsou k dispozici informace o stavu přípravy jednotlivých projektů (např. proces dokumentace pro územní rozhodnutí, proces EIA, proces dokumentace pro stavební povolení, příprava soutěže na zhotovitele, proces výstavby). Stavební firmy by si měly do konce letošního roku především pohlídat termín vyhlášení soutěže na zhotovitele severního obchvatu Prešova a úseku rychlostní silnice R2 Mýtna – Lovinobaňa.

Autor: Jaroslav Remeš - ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bratislavě