česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Bratislavě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace českých firem z obranného a bezpečnostního průmyslu v Bratislavě

Dne 28. března 2018 proběhla v prostorách Hotelu Devín v Bratislavě v rámci PROPED (projekt na podporu ekonomické diplomacie) prezentace českých firem z obranného a bezpečnostního průmyslu.

Akce se konala pod záštitou velvyslankyně ČR na Slovensku paní Livie Klausové a ministra obrany SR pana Petra Gajdoše a zúčastnilo se jí 55 osob. Prezentace českých firem se uskutečnila i v souvislosti s nadcházejícím mezinárodním veletrhem obranného a bezpečnostního průmyslu IDEB 2018, který se uskuteční ve dnech 16. - 18. května 2018 v Bratislavě.  

Prezentaci českých firem uspořádalo Velvyslanectví ČR v Bratislavě ve spolupráci s úsekem přidělence obrany v Bratislavě, Ministerstvem obrany ČR, Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP) a Združeniem bezpečnostného a obranného priemyslu  SR (ZBOP). Projektu se zúčastnilo 10 českých firem (Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod, Sellier a Bellot a.s. Vlašim, Meopta Systems, s.r.o. Přerov, Retia a.s. Pardubice, Primoco UAV Praha, SVOS spol. s r.o. Přelouč, Tatra Trucks a.s. Kopřivnice, VOP CZ s.p. Šenov u Nového Jičína, Pramacom-HT, spol. s r.o. Praha a Czechoslovak Group a.s. Přelouč. České firmy představily svoje produkty formou power-pointových prezentací, na které navázaly dotazy a komentáře z obecenstva.

Na akci byli dále přítomni náměstek ministra obrany ČR pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Daniel Koštoval, vrcholní představitelé Ministerstva obrany SR, Generáního štábu ozbrojených sil SR, Prezídia Policajného zboru Ministerstva vnitra SR, prezident AOBP ČR Jiří Hynek, prezident ZBOP SR Tibor Straka a zástupci slovenských firem z obranného a bezpečnostního průmyslu (např. DMD Group a.s. Dubnica nad Váhom, Konštrukta – Defence a.s. Dubnica nad Váhom, MSM Group s.r.o. Dubnica nad Váhom, MSM Martin s.r.o. Dubnica nad Váhom, EVPÚ a.s. Nová Dubnica).  

Hlavním cílem prezentace bylo informovat a představit vrcholným zástupcům slovenských ozbrojených sil nové produkty českého obranného a bezpečnostního průmyslu a zároveň podpořit firemní spolupráci v obranném sektoru. Aktuální i budoucí příležitosti pro firemní spolupráci nabízí Evropský obranný fond a dlouhodobý plán rozvoje obrany Slovenské republiky do roku 2030, kdy má být investováno přibližně 9 mld. eur do modernizace slovenských ozbrojených sil.

Česká republika vnímá Slovenskou republiku jako klíčového partnera pro spolupráci v obranném a bezpečnostním sektoru a má zájem rozvíjet spolupráci na bilaterálních projektech i projektech v rámci NATO, EU a V4.

Novodobá bilaterální spolupráce na vládní úrovni probíhá již několik let. V červenci 2014 podepsali ministři obrany ČR a SR Deklaraci o spolupráci při vytváření podmínek pro pořizování ručních zbraní. ČR je připravena sdílet nezbytné informace i konkrétní zkušenosti armády ze zavádění těchto zbraní do výzbroje a z jejich používání. Stejně tak je ČR připravena poskytnout slovenským ozbrojeným silám i potřebnou součinnost v průběhu případného zavádění těchto ručních zbraní do výzbroje. 

V únoru 2017 podepsali ministři obrany ČR a SR Dohodu o vzájemné ochraně vzdušného prostoru a v lednu 2018 Prováděcí smlouvu k této dohodě. Společné česko-slovenské nebe se dostává do fáze praktické realizace. Určitě není překážkou, že obě země používají jiný typ nadzvukových stíhacích letadel. ČR má v pronájmu švédské stíhačky JAS-Gripen a SR používá ruské stíhačky MIG-29. ČR a SR mají zájem na posílení spolupráce nejen při ochraně vzdušného prostoru, ale také v oblasti krizového řízení, společných akvizic vojenského materiálu, modernizace vojenské výzbroje a výstroje, výcviku a vzdělávání.

Obranný průmysl má klíčový potenciál. ČR i SR mají tradiční podniky obranného průmyslu a mimořádné know-how. Společně mohou být obě země konkurenceschopné na globální úrovni. Potřebují získat nové trhy a vytvářet nová pracovní místa. Trhy v obou zemích jsou malé a mezinárodní konkurence je silná. Vhodné příležitosti pro spolupráci českých a slovenských firem v obranném průmyslu nabízí Evropský obranný fond, který zřídila Evropská komise v červnu 2017. Fond nabízí granty na společný výzkum inovativních obranných technologií a produktů a pobídky ke spolupráci na společném vývoji a akvizicích obranného materiálu a technologií. Evropský obranný fond by měl přispívat ročně 5,5 mld. eur na posílení obranných schopností EU.

K významným příkladům úspěšné novodobé spolupráce na firemní úrovni v obranném průmyslu patří výrobní závod CZ-Slovensko, který byl otevřen ve slovenských Novákách v červenci 2014 a jehož vlastníky jsou Česká zbrojovka Uherský Brod (51 %) a MSM Martin (49 %). CZ-Slovensko vyrábí díly a komponenty pro pistole CZ a útočné pušky CZ BREN 2 a provádí dílčí montáž zbraní. CZ-Slovensko plánuje i servisní centrum, které bude zabezpečovat potřeby slovenských ozbrojených sil.

Dalším příkladem úspěšné firemní spolupráce jsou společnosti Tatra Kopřivnice a MSM Group Dubnica nad Váhom, které spolupracují při výrobě vojenských vozidel, např. obrněného bojového vozidla pěchoty Patriot. Úspěšným příkladem česko-slovenské firemní spolupráce v obranném průmyslu je také výcvikové středisko pro piloty vrtulníků v Košicích, které provozuje česká společnost European Air Services a slovenská společnost MSM Group. Školící centrum používá k výcviku simulátory i americké vrtulníky Black Hawk. Ročně by mělo středisko vycvičit přibližně 70 armádních pilotů a pilotů záchranných sil. 

 

Autor: Jaroslav Remeš - obchodní a ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Bratislavě