česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Bratislavě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace českých firem z obranného a bezpečnostního průmyslu v Bratislavě

(Archivní článek, platnost skončena 05.04.2023.)

Dne 3. dubna 2019 se uskutečnila v Bratislavě v rámci PROPED (projekt na podporu ekonomické diplomacie) prezentace 15 českých firem z obranného a bezpečnostního průmyslu pro zástupce Ministerstva obrany SR, Generáního štábu ozbrojených sil SR, Ministerstva vnitra SR a Prezídia Policejního sboru SR. Akce se zúčastnili rovněž zástupci několika slovenských firem z obranného průmyslu. Prezentaci uspořádalo Velvyslanectví ČR v Bratislavě ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR, Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP) a Sdružením bezpečnostního a obranného průmyslu SR (ZBOP).

Hlavním cílem bylo představit nové produkty českého obranného a bezpečnostního průmyslu a zároveň podpořit firemní spolupráci v obranném sektoru. Aktuální i budoucí příležitosti pro firemní spolupráci nabízí především dlouhodobý plán rozvoje obrany Slovenské republiky do roku 2030, kdy má být investováno přibližně 9 mld. eur do modernizace slovenských ozbrojených sil. 

Česká republika vnímá Slovenskou republiku jako klíčového partnera pro spolupráci v obranném a bezpečnostním sektoru a má zájem nadále rozvíjet spolupráci na bilaterálních projektech i projektech v rámci NATO, EU a V4. Spolupráce mezi českým a slovenským obranným průmyslem probíhá nepřetržitě, a to i v rámci oborových asociací. V rámci letošního mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně bude dlouhodobá spolupráce mezi AOBP a ZBOP završena podpisem Smlouvy o vzájemné spolupráci, která bude zahrnovat i spolupráci při podpoře exportu.

Perspektivní spolupráce českých a slovenských firem se nabízí ve společných projektech v rámci Evropského obranného fondu, v oblasti kybernetické bezpečnosti nebo v obraně proti dronům. Slovenské ozbrojené síly oceňují vysokou technologickou úroveň českých produktů. Přezbrojování ozbrojených složek na Slovensku průběžně probíhá. České firmy by se měly účastnit veřejných soutěží na dodávky zboží a služeb pro slovenský obranný průmysl a více v této oblasti využívat spolupráci se slovenskými firmami.

Úspěšná spolupráce v obranném průmyslu probíhá při výrobě ručních zbraní a munice. Značný potenciál má spolupráce ve výrobě, opravách, servisu a delaboraci vojenské techniky, zbraní, munice nebo vývoj a výroba radiových navigačních systémů. Úspěšným příkladem firemní spolupráce v obranném průmyslu je například výcvikové centrum pro piloty vrtulníků v Košicích (Slovak Training Academy). Tréninkové centrum používá k výcviku letecké simulátory i americké vrtulníky Black Hawk. Slovak Training Academy spolupracuje s Leteckou fakultou Technické univerzity v Košicích. 


Autor: Jaroslav Remeš - ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bratislavě