česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Bratislavě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace českého obranného a bezpečnostního průmyslu v Bratislavě

Dne 20. října 2021 se uskutečnila v Bratislavě v rámci Projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) prezentace 8 českých firem z obranného a bezpečnostního průmyslu pro zástupce Ministerstva obrany SR, Generálního štábu ozbrojených sil SR, Ministerstva vnitra SR a Prezídia Policejního sboru SR. Akce se zúčastnili rovněž zástupci několika slovenských firem z obranného průmyslu. Prezentaci uspořádalo Velvyslanectví ČR v Bratislavě ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR, Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP) a Sdružením bezpečnostního a obranného průmyslu SR (ZBOP).
 

Prezentace, která se konala pod záštitou a za přítomnosti velvyslance ČR na Slovensku pana Tomáše Tuhého, se zúčastnili mj. ministr obrany Slovenské republiky Jaroslav Naď, ministr vnitra Slovenské republiky Roman Mikulec, náměstkyně ministra obrany ČR Radka Konderlová, představitelé Generálního štábu ozbrojených sil Slovenské republiky, Prezídia Policajného zboru Ministerstva vnitra Slovenské repubiky, prezidenti AOBP a ZBOP a další hosté.

Hlavním cílem akce bylo představit nové produkty českého obranného a bezpečnostního průmyslu a zároveň podpořit firemní spolupráci v obranném sektoru. Aktuální i budoucí příležitosti pro firemní spolupráci nabízí především dlouhodobý plán rozvoje obrany Slovenské republiky do roku 2030.

Česká republika vnímá Slovenskou republiku jako klíčového partnera pro spolupráci v obranném a bezpečnostním sektoru a má zájem nadále rozvíjet spolupráci na bilaterálních projektech i projektech v rámci NATO, EU a V4. Spolupráce mezi českým a slovenským obranným průmyslem probíhá nepřetržitě, a to i v rámci oborových asociací.

Perspektivní spolupráce českých a slovenských firem se nabízí ve společných projektech v rámci Evropského obranného fondu. Slovenské ozbrojené síly oceňují vysokou technologickou úroveň českých produktů. Přezbrojování ozbrojených složek na Slovensku průběžně probíhá. České firmy by se měly účastnit veřejných soutěží na dodávky zboží a služeb pro slovenský obranný průmysl a více v této oblasti využívat spolupráci se slovenskými firmami.

K vzájemné spolupráci českých a slovenských firem se pozitivně vyjádřil rovněž slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Ministr uvedl, že je podporovatelem intenzivní spolupráce našich zemí o to více, když se tato spolupráce týká obrany a bezpečnosti. Současně zdůraznil, že i pro oblast obranného a bezpečnostního průmyslu je základem spolupráce zejména vzájemná výhodnost.

Prezentace v Bratislavě

Prezentace v Bratislavě

Prezentace v Bratislavě

Prezentace v Bratislavě

Prezentace v Bratislavě

Prezentace v Bratislavě

Autor: Petr Darmovzal - ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bratislavě