česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Bratislavě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Příležitosti v inteligentním průmyslu na Slovensku

(Archivní článek, platnost skončena 28.01.2023.)

Slovenský průmysl nevyhnutelně projde v nejbližších letech výraznými změnami. Není pochyb o tom, že vítězi budou firmy s digitalizovanou výrobou a novými modely služeb zákazníkům. Digitalizace už zasáhla některá odvětví. Změnila nakupování, bankovnictví, mediální svět. Příležitosti pro české firmy v inteligentním průmyslu na Slovensku se nabízejí v řadě oblastí.  
 

Vlivem automatizace výroby bude v nejbližších letech na Slovensku ohrožena až třetina pracovních míst v průmyslu. Mezi nejohroženější skupiny patří lidé v manuální monotónní výrobě a jednoduchých službách. Práci těchto lidí postupně přebírají roboti, jejichž role bude sílit. Uvolnění pracovníci si najdou uplatnění především ve zdravotnictví, sociálních službách, vzdělávání. Slovenský průmysl potřebuje diverzifikaci, vyšší výdaje do výzkumu a vývoje i technologickou suverenitu. V současné době se výzkum a vývoj pro slovenský průmysl provádí z 90 % u mateřských firem v zahraničí.

Automobilový průmysl dnes patří k hlavním automatizovaným oborům. Jeho transformace se bude dále zrychlovat. Mezi aktuální trendy patří elektrická vozidla, autonomní vozidla, sdílení vozidel a neustálá konektivita. Čeští dodavatelé musí tyto trendy zachytit, aby zůstali konkurenceschopní. Musí se zaměřit na výrobu elektrických či hybridních pohonů, asistenčních a bezpečnostních systémů, materiálů s nízkou hmotností, digitální technologie či technologie pro nové byznysové modely mobility.

Velký potenciál v automobilovém průmyslu představují výrobní procesy a podniková řešení v oblasti automatizace, logistiky či digitalizace. Stále větší úlohu v autě nebudou hrát jen produkty vyráběné strojírenskými firmami, ale spíše moderní elektronika, elektrotechnika či software. Robotika, digitalizace výroby a hloubková analýza dat patří k třem nejdůležitějším technologiím, kterým čeští dodavetelé musí věnovat zvýšenou pozornost.

Vedle automobilového průmyslu nabízí příležitosti v oblasti inteligentního průmyslu na Slovensku také medicína, a to především diagnostika závažných chorob. Odhalování různých nemocí pomocí počítačových programů otevírá cestu k medicíně nové generace. Počítačové programy jsou v diagnóze často rychlejší a přesnější než samotní lékaři. Programy přitom nebudou pracovat jen na počítačích, ale i v mobilních telefonech, fitness náramcích nebo v hodinkách.

Příležitosti v oblasti inteligentního průmyslu se nabízejí rovněž v energetice (např. hledání úspor při spotřebě energie), ve finančnictví (např. automatizace výkaznictví, odhalování podezřelých finančních operací, sledování a přizpůsobení se novým regulacím), v letecké dopravě (např. efektivní manipulace s cestovními zavazadly, plánování posádek letadel i samotných letů), v justici (např. zpracování komplexních právních textů) či v logistice (např. optimalizace dodavatelského řetězce).

České firmy by se měly chopit příležitostí v inteligentním průmyslu na Slovensku už proto, že podle nedávného průzkumu téměř polovina respondentů z řad slovenských průmyslových firem uvedla, že plánuje do inteligentního průmyslu investovat.


Autor: Jaroslav Remeš - ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bratislavě