česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekt Smart Slovensko

(Archivní článek, platnost skončena 07.06.2023.)

Ve dnech 5. - 6. června 2019 se na brněnském výstavišti uskutečnila mezinárodní odborná konference a veletrh Urbis Smart City Fair 2019, kde se představili lídři v oboru Smart City. Během dvou dnů diskutovali představitelé středoevropských měst a obcí a lídři v inovacích s cílem předat si zkušenosti, nápady a příklady konkrétních řešení, jak správně koncept Smart City rozvíjet ve městech a obcích, aby se v nich občanům žilo lépe.    
 

Smart city

Smart city

Program mezinárodní odborné konference zahrnoval několik klíčových témat jako například chytré čtvrti, voda, digitální město, udržitelná doprava či energetická politika. Zástupkyně Ministerstva hospodářství Slovenské republiky (MH SR) ze sekce podnikatelského prostředí a inovací vystoupila na konferenci s tématem „Na cestě k Smart Slovensku“. 

Smart Slovensko může vzniknout za předpokladu šíření agendy smart cities v jednotlivých regionech Slovenska a při vysokém nasazení při zavádění inteligentních řešení do života občanů. MH SR získalo určité know-how v oblasti smart cities při přípravě Akčního plánu inteligentního průmyslu, který slovenská vláda schválila v říjnu 2018. MH SR získalo od zainteresovaných stran (tj. města, obce, podnikatelé) informace díky průzkumu.    

Smart cities (inteligentní města) jsou na MH SR agendou, ve které se spojují inovace a moderní přístup k řízení měst a obcí. Hlavním cílem MH SR je podpořit spojování měst a obcí s komunitou start-upů a malými a středními firmami. Pro prosazení agendy smart cities je nutná komunikace nejen na národní úrovni, ale i v regionech. Ambicí MH SR je připravit a realizovat koncept smart cities roadshow. Ve spolupráci s asociacemi podnikatelů, měst a obcí a akademickou sférou chce MH SR propojit talentované a inteligentní lidi s požadavky občanů ve městech a obcích.  

MH SR chce finančně podpořit co nejvíce pilotních projektů v oblasti inteligentních měst na Slovensku. Prostřednictvím realizace inovativních řešení chce MH SR budovat Smart Slovensko, ekonomiku s vysokou konkurenceschopností v oblasti inteligentních měst a potenciálem pro export aplikovaných inovací. Finanční příspěvky MH SR pro inovátory řešení dosahují 20.000 eur a 150.000 eur. Cílem MH SR je prostřednictvím agendy inteligentních měst zvyšovat kvalitu života občanů v řadě oblastí (např. doprava, informatizace, bezpečnost, efektivnější zdravotní péče).

MH SR v současnosti připravuje Akční plán inteligentních řešení a inovací v samosprávě na Slovensku. Projekt Smart Slovensko bude nejdříve realizován v malém měřítku (obce) a poté na celém Slovensku. V průběhu přípravy projektu Smart Cities na Slovensku bude nutné vytvořit expertní skupiny z odborníků a neustále diskutovat v platformě. Přijetí strategického dokumentu totiž není možné realizovat v izolovaném prostředí. Potřebné bude vytvořit jednotnou metodiku hodnocení, pozici národního koordinátora projektu, pozice Smart Cities specialistů na úrovni samospráv, systemizaci ve financování, technickou normalizaci a standardizaci, katalog inovativních řešení či zavést institut inovativních veřejných zakázek.

Agenda smart cities je na Slovensku v poslední době velké téma. Mezi hlavní pilíře úspěchu projektu Smart Slovensko patří podle MH SR mezinárodní spolupráce a výměna know-how, zapojení občanské společnosti do procesu, neustálá diskuze v rámci expertních skupin a v platformě a především nutnost vyřešení problému resortismu mezi jednotlivými ministerstvy. Obce a města na Slovensku mají při projektech inovativních řešení několik partnerů (ministerstva). Podle intenzivní diskuze na konferenci starostové kolikrát neví, na jakou instituci se mají obrátit.

Mezi klíčové oblasti pro řešení projektu smart cities na Slovensku patří vzdělávání občanů o tom, co vlastně znamená smart city a následně participace občanů na projektech inovativních řešení. Navrhované projekty musí být dány občanům k diskuzi, neboť často přesahují jedno volební období. Ve spolupráci s občany je nutné definovat priority obcí a měst a zachovat kontinuitu.

Státní správa musí být inovativní a nikoliv konzervativní a pracovníci musí mít čistý způsob myšlení. Na Slovensku je nutné rovněž zefektivnit systém práce ve státní správě (tj. některé složky jsou zbytečné a některé zase chybí). 


Autor: Jaroslav Remeš - ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bratislavě