česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Škoda Transportation
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Škoda Transportation opět uspěla na Slovensku

Škoda Transportation slaví na Slovensku další významný úspěch. Plzeňská společnost je již dlouhodobě klíčovým obchodním partnerem Slovenska v oblasti modernizace kolejové dopravy. Podílí se na obnově jak tramvajového parku městské hromadné dopravy, tak i vozového parku osobní železniční dopravy na Slovensku.
 

Největší český výrobce kolejových vozidel Škoda Transportation uspěl v soutěži na dodání nových elektrických vlakových jednotek. Pro slovenského národního dopravce Železniční společnost Slovensko dodá devět nových  čtyř-vozových jednotek RegioPanter s opcí na dalších jedenáct kusů. Celková hodnota zakázky je 170 mil. EUR (4,3 mld. CZK). Škoda Transportation, v konsorciu s firmou ŽOS Trnava, předložila v tendru výrazně lepší nabídku než druhý účastník soutěže, švýcarská společnost Stadler Bussnang. Konsorcium zvítězilo v tendru nejen cenou, ale hlavně kvalitou a technickým řešením už osvědčeného moderního vozidla RegioPanter.

Škoda Transportation je na Slovensku, zejména v Bratislavě a Košicích, spojována s moderními a komfortními  tramvajemi. Prostřednictvím své dceřiné společnosti Škoda Electric se podílela i na obnově trolejbusů v Bratislavě.  Nové elektrické jednotky RegioPanter mají být dodány do konce roku 2023. Po jejich dodání bude na Slovensku jezdit již 34 Panterů a s opcí až 45 těchto elektrických vlaků. Z toho 20 Panterů již jezdí v Žilinském kraji, kam má Škoda Transportation ještě do konce letošního roku dodat 5 těchto vlakových souprav.

Nové elektrické jednotky RegioPanter, které navazují na v současné době provozované jednotky v Žilině a okolí, budou dodávány pro provoz elektrifikovaných tratí v Košickéma Prešovském kraji na rychlost 160 km/h a napětí 3 kV a 25 kV.  Výborné zkušenosti ze Žiliny a okolí, kde již vlaky ze Škoda Tansportation spolehlivě najezdily 1,15 milionu vlakových kilometrů, jsou podle představitele Železniční společnosti Slovensko zárukou, že i uživatelé těchto vlaků na východním Slovensku budou moci využívat bezpečnější a pohodlnější cestování. Cestující ocení zejména pohodlné sezení, elektrické zásuvky, klimatizaci, stylové LED-osvětlení interiéru a vybavení vozidla prostorným moderním WC přístupným také invalidům. Soupravy nabídnou rovněž přehledný informační systém s monitory, vysoce výkonnou WI-FI, dostatek místa pro přepravu invalidů, dětských kočárků, jízdních kol a snadný a bezbariérový nástup a výstup pro všechny cestující.

Podobně jako, v zakázce na  celkem 25 elektrických jednotek pro Žilinu a okolí, proběhne část výroby v ŽOS Trnava, která se na tomto projektu podílí výrobou vložených vozů a za účasti  expertů ze Škoda Transportation i na finálním spojování vozů.  

Vzhledem k tomu, že slovenský kolejový park, a to jak tramvajový, tak i železniční, si  žádá další pokračování obnovy svého vozového parku, jsme přesvědčeni o tom, že produkty  českých výrobců kolejových vozidel budou díky své kvalitě čím dále více křižovat území Slovenska a v rámci  měst posilovat městskou hromadnou dopravu jak tramvajemi, tak i trolejbusy.

Velvyslanectví ČR v Bratislavě je připraveno aktivity společnosti Škoda Transportation na slovenském trhu  i nadále aktivně podporovat a poskytovat potřebnou součinnost.


Autoři: Hildegarda Horská, Petr Darmovzal, ekonomické oddělení, Velvyslanectví ČR v Bratislavě