česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slovenská vláda nebude jediným vlastníkem Východoslovenské energetiky

Vicepremiér a ministr hospodářství SR Richard Sulík (RS) podepsal dohodu s německou energetickou společností E.ON, která jí umožní koupi 49 % akcií energetické distribuční společnosti Východoslovenská energetika (VSE) Holding.

logo VSE

logo VSE

Slovenská vláda totiž neuplatní předkupní právo na akcie, jejichž současným majitelem a prodávajícím je další německá energetická společnost RWE. E.ON už na Slovensku vlastní 49 % akcií ve společnosti Západoslovenská energetika (ZSE) a má v ní i plnou manažerskou kontrolu.

Vláda získá od E.ON 35,2 mil. eur a zároveň závazek, že v letech 2021-25 bude investovat na Slovensku nejméně 1 mld. eur do rozvoje distribuční infrastruktury s důrazem i na obnovitelné zdroje energie (OZE). E.ON tak může pomoci Slovensku při plnění jeho environmentálních cílů vůči EU, a to dosáhnout do roku 2030 minimálně 19,2% podíl OZE. Předkupní právo při případném dalším prodeji tohoto balíku akcií zůstalo slovenské vládě zachováno. E.ON se také zavázal udržet ve společnosti VSE Holding zaměstnanost.

Peníze od E.ON může slovenská vláda v budoucnu využít podle RS například na nákup paroplynové elektrárny Malženice od společnosti Západoslovenská energetika (ZSE). Paroplynová elektrárna Malženice s instalovaným výkonem 436 MW je podle RS strategickým zdrojem energie na zabezpečení stability přenosové soustavy. Elektrárna Malženice vyráběla elektřinu pouze v letech 2011-2013. Od té doby až do roku 2018 byla odstavená a zakonzervovaná kvůli špatné sitauci na trhu s elektřinou.

Celý proces změny vlastníka 49 % akcií ve společnosti VSE Holding by se měl uskutečnit do konce září 2020. Cena balíku akcií nebyla zveřejněna a podle RS se jedná o obrovskou sumu. V případě nákupu akcií slovenskou vládou by tato částka musela být kompletně hrazena na dluh, což si v současné době nemůže vláda dovolit.

Distribuce elektřiny na Slovensku je rozdělena do tří firem: Západoslovenská energetika (ZSE), Středoslovenská energetika (SSE) a Východoslovenská energetika (VSE). Všechny tři firmy byly v minulosti zprivatizovány pravicovou vládou Mikuláše Dzurindy v letech 2002-2003. Tehdejší vláda prodala 49 % akcií v těchto firmách zahraničním vlastníkům a ti rovněž získali plnou manažerskou kontrolu (tj. měli většinu členů v představenstvu i dozorčí radě). V případě ZSE se stal zahraničním vlastníkem německý E.ON, u SSE francouzský EdF a později od roku 2013 je vlastníkem česká společnost Energetický a průmyslový holding (EPH) a u VSE německý RWE.   


Autor: Jaroslav Remeš - ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bratislavě