česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slovenské zdravotnictví je šancí pro české firmy

(Archivní článek, platnost skončena 12.11.2022.)

Slovenská vláda schválila rozvojový plán pro zdravotnictví, který je součástí Národního investičního plánu Slovenska - Agendy 2030. Cílem plánu pro zdravotnictví je prodloužení zdravého lidského života, snížení odvratitelné úmrtnosti na polovinu, snížení počtu nemocničních lůžek nebo zkrácení průměrné doby nevyhnutelné hospitalizace. Zdravotnictví představuje třetí nejdražší kategorii Agendy 2030 po dopravě a energetice. Předběžný odhad nutných investic do zdravotnictví činí 1,85 mld. eur.

Skalpel

Skalpel

Nemocniční infrastruktura na Slovensku je dlouhodobě zastaralá a trpí nedostatkem financí. Obnova zařízení ve státních nemocnicích je nevyhnutelná. Snahou vlády je významně zvýšit kvalitu poskytované lékařské péče. Současným trendem je stratifikace nemocnic. Zjednodušeně se jedná o rozdělení nemocnic, z kterého vyplývá, která nemocnice jaké zákroky a ošetření může či nemůže vykonávat.

Po mnoha letech probíhá na Slovensku velká obnova nemocnic. Dochází k nákupu moderních lůžek, lékařské techniky i rekonstrukci nemocničních budov. Do státních nemocnic bude například nakoupeno 8.100 nových lůžek. Slovensko hodlá snížit počet nákladných akutních lůžek a zvýšit počet lůžek pro pacienty s dlouhodobou sociálně-zdravotní péči.

Současným klíčovým projektem Ministerstva zdravotnictví SR je výstavba nové fakultní nemocnice v Martině, která má být nejmodernější v zemích Visegrádské skupiny. Otevření nové nemocnice je plánováno do konce roku 2022. Martinská nemocnice bude tematicky zaměřena především na onkologii, respirologii, neurovědy, interní medicínu, transplantační a regenerační medicínu. Nemocnice bude vybavena nejmodernějšími diagnostickými přístroji, jako jsou například počítačový tomograf (CT), digitální mamograf s tomosyntézou, přístroj magnetické rezonance, gamakamera, apod. V multidisciplinárních operačních sálech se budou provádět operace z oblasti robotické, septické i transplantační chirurgie.  

Další krátkodobou prioritou slovenské vlády je dostavba nemocnice Rázsochy v Bratislavě, rekonstrukce Dětské fakultní nemocnice v Banské Bystrici, rekonstrukce fakultní nemocnice v Banské Bystrici a nemocnice Ružinov v Bratislavě. Objem předpokládaných investic dosahuje 80 mil. eur.  

České firmy mají velkou šanci podílet se na rekonstrukcích či výstavbě slovenských nemocnic, popř. dodávat lékařské zařízení a vybavení. Zájemci z řad českých firem o dodávky zboží a služeb do státních nemocnic na Slovensku by měli pravidelně sledovat vyhlášení veřejných zakázek na webové stránce Úradu pre verejné obstaravanie Slovenské republiky - www.uvo.gov.sk. 


Autor: Jaroslav Remeš - obchodní a ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Bratislavě