česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Bratislavě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Komerční přeprava zboží z ČR na Slovensko není omezena

Slovenská vláda zavedla od 13. března 2020 od 7:00 hod. mimořádná opatření v souvislosti s šířením koronaviru. Komerční přeprava zboží z ČR na Slovensko není omezena. Řidiči musí být vybaveni ochrannými prostředky.
 

V souvislosti se zamezením šíření koronaviru SARS - COVID-19 platí ve Slovenské republice v oblasti komerční přepravy zboží mimořádná opatření.

Komerční přeprava zboží z České republiky do Slovenské republiky není omezena.

Aktuálně je otevřeno 9 silničních hraničních přechodů. Doporučujeme používat velké přechody. Zákaz tranzitu přes hranice neplatí pro vozidla zásobování s potřebnými doklady (potvrzení nakládky, vykládky + ochranné pomůcky, roušky, rukavice s sebou nutně !!!).

Mezinárodní letiště (Bratislava, Košice, Poprad) jsou otevřena pouze pro nákladní dopravu zboží (cargo).

Mezinárodní vlaková a autobusová doprava je uzavřena.

Povinná 14-denní izolace při vstupu na území Slovenské republiky se nevztahuje na:

- řidiče nákladní dopravy, kteří vstupují na území Slovenska za účelem přepravy, nakládky a vykládku zboží
- řidiče a posádky dopravní zdravotní služby, kteří vykonávají transport pacienta
- zaměstnance pohřební služby, kteří zabezpečují mezinárodní přepravu lidských pozůstatků nebo lidských ostatků na účely pochování nebo zpopelnění
- členy posádek letadla nebo jiné členy leteckého personálu, jejichž výkon činnosti je nevyhnutelný na vykonání letu letadla na leteckou přepravu nákladu na území Slovenska, kteří zůstanou na palubě letadla, kromě vykonání předletové přípravy, naložení nebo vyložení leteckého nákladu
- posádky v lodní nákladní dopravě, které vstupují na území Slovenska za účelem přepravy, nakládání a vykládání zboží
- strojvedoucí, vedoucí vozů, vlakové čety a obslužné pracovníky v železniční nákladní dopravě, kteří vstupují na/z území Slovenska za účelem zabezpečení přepravy mezinárodních nákladních vlaků.

Výše uvedeným osobám se nařizuje, aby při nakládání a vykládání zboží používaly osobní ochranné pracovní prostředky, maximálně omezily přímý kontakt s personálem ve Slovenské republice a měly vozidlo vybavené gumovými rukavicemi k použití podle potřeby a dezinfekční prostředky k pravidelnému čištění rukou. Pro zaměstnance železniční dopravy vyhotoví jejich zaměstnavatel potvrzení, které jasně prokáže, že nucený přechod státní hranice jim vyplývá z povahy jejich práce, kterou zabezpečuje nákladní dopravu.


Autor: Jaroslav Remeš - ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bratislavě