česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slovensko zvýšilo výdaje státního rozpočtu na rok 2021

Výdaje rozpočtu se oproti schválenému rozpočtu zvýší o 3,74 mld. EUR a deficit rozpočtu se zvýší z necelých 8,1 mld. EUR na 11,8 mld. EUR. Celkový deficit veřejné správy tak překročí 10 % HDP.
 

Ministr financí Igor Matovič

Ministr financí Igor Matovič

Poslanci Národní rady SR (NR SR) schválili 28. 5. t. r. novelu zákona o státním rozpočtu SR na rok 2021. Proces schválení proběhl ve zkráceném legislativním řízení. Úpravu státního rozpočtu podpořilo 79 poslanců (strana OĽANO, Sme rodina a Za Ľudí) ze 127 přítomných poslanců. Proti návrhu bylo 37 poslanců  (strana Smer – SD, Lidová strana naše Slovensko a nezařazení poslanci) a 11 poslanců  se zdrželo hlasování (strana SaS).

Vládní návrh novely zákona roku z dílny ministra financí I. Matoviča původně počítal se zvýšením letošních výdajů o necelých 3,4 mld. EUR, z toho 2,4 mld. EUR na negativní vlivy pandemie Covid-19 a 0,984 mld. EUR na pokrytí dalších výdajů státního rozpočtu. Další zvýšení výdajů na opatření přímo související s pandemií a na pokrytí rozpočtem nekrytých titulů o téměř 351 mil. EUR vyplynulo z pozměňujících návrhů z poslaneckých výborů. Při  původním  zvýšení výdajů o 3,4 mld. EUR se pro letošní rok počítalo s celkovým deficitem  veřejné správy na úrovni 9,9 % HDP, ale po poslaneckém navýšení výdajů již deficit překračuje 10 % HDP. Koaliční strana SaS vyjadřovala nesouhlas i se zvýšením výdajů o necelých 3,4 mld. EUR.

Důvodem  úpravy  výdajové stránky rozpočtu je podle ministra financí a předkladatele  návrhu  novely zákona I. Matoviče  skutečnost, že v zákoně rozpočtovaná rezerva na negativní vlivy pandemie Covid-19 v sumě 1,04 mld. EUR byla již vyčerpána. Cílem návrhu novely zákona je proto zabezpečit dofinancování opatření zaměřených na zmírnění negativních následků pandemie v roce 2021, jako i dalších výdajů letošního státního rozpočtu.

Celkové výdaje státního rozpočtu SR v roce 2021 po navýšení dosáhnou 27,6 mld. EUR.  V porovnání s plánovanými příjmy pro letošní rok na úrovni 15,8 mld. EUR budou   představovat téměř dvojnásobek očekávaných příjmů. Schodek státního rozpočtu se zvýší z původně necelých 8,1 mld. EUR na 11,8 mld. EUR.

Parlamentní rozprava k novele státního rozpočtu byla silně poznačena dlouhodobou nevraživostí mezi ministrem financí I. Matovičem a předsedou strany SaS R. Sulíkem.

Ministr I. Matovič v úvodu rozpravy k  novele uvedl, že lidem  slíbili  „kopu vecí“, které když mají dosah na finance, musí být pokryty státním rozpočtem. Podotkl, že ho mrzí „politikárčení“, které zvolila jedna koaliční strana a její postoj označil jako neschopnost  přiznat  si chybu. V závěru  svého vystoupení Matovič dokonce  uvedl, že ministr  hospodářství a předseda strany SaS R. Sulík nezvládl  jeho cestu do USA[1] ), a tak se „vyzuřil“ na novele státního rozpočtu. Vytkl Sulíkovi, že svým postojem odmítá pomoc podnikatelům postižených pandemií. Matovič se zároveň ohradil vůči vyjádřením některých poslanců i ze strany SaS o připravovaném zvyšování DPH a následování řecké cesty. 

Poslanci ze strany  SaS v reakci  na vyjádření Matoviče uvedli, že strana SaS souhlasila s navýšením výdajů pouze u těch položek, které přímo souvisí s covidem. Nesouhlasili např. s financováním dvou miliónů kusů vakcín Sputnik V, přičemž dovezených  je zatím  pouze 200 tis. kusů. Podobně namítali vůči stamilionům na položky, které se ještě jen mohou vyskytnout.

R. Fico (Smer-SD) poukázal na prudké zvyšování veřejného dluhu Slovenska, který podle něj  již dosahuje téměř 65 % HDP a deficit veřejných financí přesahuje 10 % HDP. Tato čísla jsou podle něj  již nezvládnutelná a jedinou cestou, kterou vláda bude mít, je zvyšování cen. Podpořil tak vyjádření poslance strany SaS, který v rámci rozpravy uvedl, že důsledkem přijaté novely zákona o státním rozpočtu bude zvýšení daní. Brutální zvyšování výdajů je podle  Fica důkazem toho, že tato vláda není schopna čerpat peníze z eurofondů  a dalších nástrojů EU. Jednání o novele zákona roku byla podle R. Fica jedna politická válka. R. Fico zároveň  podotkl, že výdaje státního rozpočtu za vlády Smer-SD v roce 2019 byly 18 mld. EUR a schválené letošní výdaje jsou o 10 mld. EUR vyšší, přičemž příjmy jsou plánovány nižší. R. Fico rovněž kritizoval jednorázový příspěvek  na dítě  pro rodiny v hmotné nouzi. Ten je podle něj podporou pouze pro romské děti a nejde podle něj o nic jiného než o kupování si Romů. Strana Smer-SD zároveň  poukázala na skutečnost, že z loňského deficitu na úrovni  6,2 % HDP, tedy 5,6 mld. EUR, směřovalo na Covidová opatření pouze 1,4 mld. EUR. Letošní neomezené zvyšování  výdajů je podle  strany Smer-SD řecká cesta. Strana zároveň upozornila na to, že navýšené výdaje jsou zahrnuté v kapitole Všeobecné pokladniční správy, což může být jistou zárukou pro předvolební korupci.

Podle opoziční ĽSNS vláda tímto navýšením výdajů v podstatě jedním šmahem, za jeden den, zadlužila Slovensko tak, jako vláda R. Fica za tři roky.


[1] ) Ministr  financí  I. Matovič  jednal  v Pittsburghu o budoucnosti  U. S. Steel v Košicích a nezbytnými investicemi v souvislosti s připravovanou změnou způsobu výroby oceli – dekarbonizace. Sulík jeho cestu  veřejně označil za chybu.


Autor: Hildegarda Horská - ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Bratislavě