česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slovensko schválilo státní rozpočet na rok 2021

Poslanci NR SR schválili státní rozpočet SR na rok 2021. Zároveň vzali na vědomí rozpočet veřejné správy na následující 3 roky. Slovensko má v roce 2021 hospodařit s deficitem veřejných financí ve výši 7,41 % HDP, což je více než 7 mld. EUR.

Ministr financí Eduard Heger

Ministr financí Eduard Heger

S vyrovnaným rozpočtem v nejbližších letech současná vláda zatím nepočítá. Cílem je do roku 2024 směřovat k dosažení strukturálně vyrovnaného hospodaření. Pro rozpočet hlasovalo 91 poslanců, jeden poslanec se zdržel, proti bylo 49 poslanců ze 141 přítomných zákonodárců.

Celkové příjmy rozpočtu veřejné správy by v roce 2021 měly dosáhnout 39,6 mld. EUR a výdaje 46,78 mld. EUR. 

Hrubý veřejný dluh by v roce 2021 měl dosáhnout až 65 % HDP. Podle předloženého plánu na roky 2022 a 2023 by v roce 2023 měl dluh skončit na úrovni téměř 70 % HDP. V roce 2019 dluh představoval 48,5 % HDP. 

Aktuální odhad deficitu pro letošní rok předpokládá schodek ve výši 9,68 % HDP, což představuje 8,67 mld. EUR.

Zatímco premiér I. Matovič rozpočet na rok 2021 označil za kompromisní, ministr financí E. Heger představil rozpočet jako rozpočet pravdy, záchrany a odpovědnosti. I přesto, že Slovensko čeká podle ministra propad příjmů řádově o 2,2 mld. EUR, stát některým resortům přidává. Resort zdravotnictví získá o 350 mil. EUR více než v letošním roce. Vyšší rozpočet bude mít dále resort školství a resort sociálních věcí a rodiny.

Slovensko podle ministra financí plánuje využít výjimku z Bruselu, která uvolňuje pravidla pro konsolidaci veřejných financí. Cílem výjimky je neohrozit oživení ekonomiky. I to je dle ministra financí důvodem, proč je deficit na rok 2021 vyšší než byl původní plán. V návrhu rozpočtu je zapracována rezerva přes 1 mld. EUR, která by měla být použita na rizikové následky pandemie v roce 2021. Ministr zároveň připouští, že dluh je vysoký a konsolidace bude potřebná, ale aktuálně není podle něj důležité o konsolidaci mluvit. Zároveň však uvedl, že zatímco předcházející vlády R. Fica své rozpočty přikrášlovaly, tento je pravdivý a vytváří prostor na to, že reálné čísla budou ještě lepší. Dluh ani deficit nemusí být takový, jaký je nyní uveden v rozpočtu.

Předseda největší opoziční strany Smer-SD R. Fico označil schválený rozpočet na rok 2021 „cestou do pekla“. R. Fico poukázal především na nárůst zadluženosti, na vysoký schodek veřejných financí. Nesouhlasí ani s názorem ministra na neaktuálnost otázky konsolidace, protože právě absence konsolidace je důvodem, proč ratingové agentury podruhé snížily rating Slovenska. V červenci letošního roku na A+ negativní výhled a v listopadu na A negativní výhled. R. Fico zároveň uvedl, že i rozpočet a zadlužování jsou důvodem, pro který jde strana Smer-SD do referenda za předčasné volby.

Na nulovou konsolidaci rozpočtu upozornila i Rada pro rozpočtovou odpovědnost (RRZ) a ve svém stanovisku uvedla, že absence konsolidace je nejslabším místem rozpočtu. Bez přijetí výraznějších opatření, a tedy konsolidace veřejných financí a změn v penzijním systému, zůstane dlouhodobá udržitelnost veřejných financí v pásmu vysokého rizika.


Autor: Hildegarda Horská - ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Bratislavě