česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výrazný propad slovenské ekonomiky v první polovině roku 2020

Slovenská ekonomika v prvním pololetí 2020 meziročně propadla o 8,1 %. Historicky nejvyšší meziroční propad o 12,1 % vykázala ve 2. čtvrtletí 2020. Negativní vývoj ekonomiky se odráží především na trhu práce a v poklesu investic a výdajů domácností.
 

Slovenská ekonomika

Slovenská ekonomika

Po desetiletém trvalém růstu ekonomiky se Slovensko v prvním pololetí roku 2020 dostalo do  hluboce záporných čísel. Vliv pandemie Covid-19 se významně negativně projevil především ve druhém čtvrtletí 2020, kdy hrubý domácí produkt (HDP) poklesl meziročně reálně o 12,1 %. Na rozdíl od letošního prvního čtvrtletí, když k poklesu ekonomiky došlo zejména kvůli propadu exportu, se ve druhém čtvrtletí na nepříznivém vývoji podílel i propad dovozu. Slovenský export vykázal v prvním pololetí meziročně pokles o 16,7 % a dovoz o 14,3 %.

Rozhodujícím faktorem poklesu domácí poptávky byl propad investic. Ve druhém čtvrtletí 2020 investice meziročně propadly o 14,6 %. Výrazně se snížily i výdaje domácností (-4,2 %) a vykázaly tak nejhlubší pokles za 21 let. Slovenské domácnosti začínají významněji šetřit. Výrazný pokles vykázaly také průmyslová produkce (-25,4 %) a stavebnictví (-18,1 %).

Ekonomická krize vyvolaná koronavirem se projevila i na trhu práce. V prvním pololetí přišlo o práci 65 tis. lidí a průměrná míra nezaměstnanosti dosáhla 6,3 %. Nárůst nezaměstnanosti způsobil především výrazný pokles průmyslové výroby a útlum cestovního ruchu. Poprvé v historii samostatného Slovenska došlo k poklesu průměrné mzdy, která meziročně klesla o 1,2 % na 1.088 eur.

Aktuální prognóza Ministerstva financí SR odhaduje letošní propad HDP o rekordních 9,8 %. Ekonomika má začít ožívat ve druhé polovině 2020. V roce 2021 by měl už růst HDP dosáhnout 7,6 % a předkrizovou úroveň by měla ekonomika docílit na konci roku 2022.


Autor: Hildegarda Horská - ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Bratislavě