česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Příležitosti při dostavbě jaderné elektrárny Mochovce

Třetí blok jaderné elektrárny Mochovce je před dokončením.  Vstup českého holdingu EPH do Slovenských elektráren bude představovat nové možnosti pro české podniky na dostavbě jaderné elektrárny.
 

V procesu výstavby 3. bloku jaderné elektrárny Mochovce (JE Mochovce) na Slovensku, byla začátkem letošního července dokončena kontrolní montáž vnitřních částí reaktoru. Jedná se o jeden z nejdůležitějších milníků výstavby jaderného bloku, znamenající dokončení stavebních prací.

Třetí blok tím vstupuje do testovací fáze. Při příležitosti završení této fáze dostavby 3. bloku zorganizovaly Slovenské elektrárny, a.s. ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v Bratislavě pro vybrané zahraniční zastupitelské úřady odbornou přednášku spojenou s návštěvou JE Mochovce. Zástupci ZÚ Bratislava této příležitosti využili.

Výstavba 3. a 4. bloku JE Mochovce představuje největší soukromou investici v historii Slovenska. Vedle slovenských a českých firem se podílejí na výstavbě elektrárny i zahraniční společnosti (cca 50 % z celkového počtu dodavatelů jsou slovenské firmy a 35 % české). Na projektu pracuje přes 5000 pracovníků a elektrárna Mochovce vytváří celkem 15 tis. pracovních míst – přímých, nepřímých i vyvolaných.

Hlavními dodavateli jaderné i nejaderné části výstavby jaderných bloků jsou česká Škoda JS, a.s. Plzeň; Škoda Power, s.r.o., Ostrava; Modřany Power, a.s. Praha; ČKD Praha DIZ; Královopolská Ria, a.s. aj.

Nový šéf projektu dostavby JE Mochovce John Clark v rámci své prezentace potvrdil, že v současnosti tým expertů analyzuje, zda bude potřebné navýšit rozpočet (ev. o kolik) pro dokončení a uvedení JE do provozu. Expertní tým je složen ze zástupců akcionářů tj. ze zástupců slovenského státu a zástupců italské společnosti Enel, která je většinovým vlastníkem Slovenských elektráren.

Zdroj foto: ZÚ Bratislava

Zdroj foto: ZÚ Bratislava

V současnosti je třetí jaderný blok dokončen na 92,5 % a čtvrtý blok na 74,9 %. Zavážka jaderného paliva je naplánována na rok 2017 a ve stejném roce by měl být 3. blok JE Mochovce uveden do provozu. Čtvrtý jaderný blok by měl být uveden do provozu o rok později, tedy v roce 2018. Podle šéfa projektu však výsledky analýzy expertů mohou dostavbu o několik měsíců prodloužit. Původně, při zahájení dostavby jaderných bloků bylo s jejich dokončením uvažováno v roce 2012, resp. 2013. Oficiální termín zahájení dostavby 3. a 4. jaderného bloku elektrárny Mochovce byl 3. listopad 2008, kdy Slovenské elektrárny podepsaly kontrakty s hlavními dodavateli dostavby elektrárny Mochovce, a to s českou  Škodou JS, rakouskou Atomstrojexport (ta již na dostavbě nepracuje), slovenskými podniky a italskou společností Enel Ingegneria & Innovazione.

Dne 30.6.2016 podepsaly společnosti Rusatom Servis a.s. a Škoda JS dvouletou smlouvu na technickou podporu při montáži systémů a seřizovacích pracích na dostavbě  3. a 4. jaderného bloku elektrárny Mochovce. Nové jaderné bloky budou mít po jejich dokončení instalovaný výkon 471 MW každý, což pokryje cca 13 % z celkové spotřeby elektřiny na Slovensku.

Zástupce Slovenských elektráren během odborné návštěvy třetího jaderného bloku elektrárny Mochovce zúčastněným sdělil aktuální informaci, že Evropská komise právě vyjádřila souhlas se vstupem českého holdingu EPH do Slovenských elektráren. Dohoda mezi většinovým vlastníkem Slovenských elektráren italským Enelem a českým EPH o odprodeji 66 % akcií ve Slovenských elektrárnách, které vlastní Enel, byla podepsána koncem roku 2015. Vstup EPH do Slovenských elektráren se uskuteční ve dvou fázích. EPH za získání 66 % akcií ve Slovenských elektrárnách zaplatí 750 mil. EUR. Tato dohodnutá cena se však může během transakce ještě změnit. Vstup EPH do Slovenských elektráren je po vstupu EPH do Slovenského plynárenského průmyslu druhou největší českou investicí na Slovensku a bude představovat nové možnosti pro české společnosti, zejména na dostavbě 4. jaderného bloku.     

Zpracovali: Ing. Jaroslav Kalfiřt, Ing. Hildegarda Horská – Velvyslanectví ČR v Bratislavě