česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Sčítání lidu, domů a bytů 2021 - sečtěte se online ve dnech 27.3. - 11.5.2021!

Sčítání lidu probíhá každých 10 let; v roce 2021 proběhne již potřetí od vzniku samostatné České republiky. Sečíst se musejí i osoby s hlášeným trvalým pobytem v České republice, které žijí v zahraničí. Sčítání v zahraničí probíhá pouze online, a to ve dnech 27.3. - 11.5.2021. DOPORUČUJEME VYUŽÍT ONLINE SČÍTÁNÍ, PAPÍROVÉ ARCHY NEBUDOU V ZAHRANIČÍ K DISPOZICI!

Sčítání lidu je povinné a týká se všech osob, které mají v ČR hlášen trvalý pobyt. Týká se tedy i občanů České republiky, kteří mají v ČR hlášený trvalý pobyt a přitom pobývají v zahraničí; stejně tak se týká cizích státních příslušníků, kteří jsou v ČR přihlášeni k pobytu, i když ve chvíli sčítání pobývají v zahraničí. Rovněž se týká občanů ČR, kteří sice trvalý pobyt v ČR nemají, ale ve skutečnosti v rozhodný okamžik na území ČR žijí, tzn. například se vrátili z ciziny, ale ještě se nepřihlásili k pobytu.

Jinými slovy každá osoba, která má v ČR v rozhodný okamžik evidovaný trvalý pobyt, se sčítá. Nezáleží na tom, kde ve světě žije, zda má občan ČR i občanství jiného státu či zda je občan ČR v zahraničí hlášen k pobytu.

Sčítání se naopak netýká občanů v ČR, kteří nemají v ČR trvalý pobyt (tj. na území ČR trvalý pobyt oficiálně zrušili) a nepobývají v rozhodný okamžik na území ČR.

Rozhodný okamžik je půlnoc z 26.3. na 27.3.2021.

Sčítání začalo o půlnoci z pátku 26. na sobotu 27.3.2021. V zahraničí nejsou k dispozici tištěné formuláře; bude třeba se sečíst online na webových stránkách www.scitani.cz. Online sčítání bude k dispozici do 11.5.2021.

Zapojte se do Sčítání 2021 (PDF, 513 KB)

Více informací lze najít na webových stránkách Sčítání 2021 a webových stránkách Českého statistického úřadu.