česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace pro státní příslušníky České republiky cestující do USA

Překlad tiskové zprávy amerického úřadu pro cla a ochranu hranic (CBP)

‘CBP’ připomíná cestujícím do USA ze zemí s bezvízovým stykem povinnost online cestovní registrace ESTA.

Washington – U příležitosti prvního výročí zavedení elektronického systému cestovní registrace pro cestující ze zemí s bezvízovým stykem s USA, známého pod zkratkou ESTA, připomíná americké Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost (DHS) a Úřad celní a hraniční ochrany (CBP), povinnost vyplnit před cestou registraci ESTA. Dne 20. ledna začalo šedesátidenní přechodné období, během něhož začnou letecké společnosti vyžadovat po pasažérech tuto elektronickou registraci. Cestující, kteří nebudou mít schválenou registraci ESTA, nebudou moci vstoupit na palubu letadla (či lodě) směřující do USA.

ESTA je elektronická cestovní registrace, kterou musí všichni občané ze zemí s bezvízovým stykem cestující v rámci tohoto programu obdržet před nastoupením do letadla nebo na loď směřující do Spojených států. Registraci ESTA musejí mít od 12.ledna 2009 všichni občané ze zemí zařazených do Programu bezvízového styku, kteří cestují do Spojených států v rámci tohoto programu (tzn. bez víz). Tento požadavek nemá vliv na americké občany vracející se zpět do vlasti nebo na občany zemí bezvízového styku, kteří cestují s platnými americkými vízy.  

Žádost o registraci ESTA může byt podána kdykoli před cestou. Jakmile je odsouhlasena, většinou platí dva roky nebo do konce platnosti pasu. Povolení platí pro více vstupů na území Spojených států. Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost doporučuje žádat o registraci ESTA hned, jakmile začne cestující plánovat cestu do USA.

Lidé cestující do Spojených států v rámci bezvízového styku vyplní žádost na oficiálních webových stránkách ESTA, na adrese https://esta.cbp.dhs.gov/, kde odpoví na otázky týkají se základních údajů žadatele a na dotazy, které jsou obecně známé z formuláře I-94. V nejbližším období by registrace ESTA měla formulář I-94W plně nahradit. Žádost o cestovní registraci může podat v zastoupení žadatele i jiná osoba, např. rodinný příslušník, přítel nebo zástupce cestovní agentury.    

Webové stránky systému ESTA jsou k dispozici v 21 jazycích: v češtině, dánštině, holandštině, angličtině, estonštině, finštině, francouzštině, němčině, maďarštině, islandštině, italštině, japonštině, korejštině, lotyštině, litevštině,norštině, portugalštině, slovenštině, slovinštině, španělštině a švédštině.

Pro více informací ohledně bezvízového programu ESTA, navštivte prosím webové stránky www.cbp.gov/ESTA.