česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: UP
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Univerzita Palackého se představila na Slovensku

Univerzita Palackého v Olomouci se představila na školách a veletrzích po celém Slovensku. Po Bratislavě zavítali zástupci univerzity do Trenčína, Trnavy, Žiliny, Nitry, Prešova, Bánské Bystrice a Košic.

Zástupci druhé nejstarší univerzity v Česku prezentovali možnosti studia a budoucího uplatnění v celkem osmi městech. Téměř deset dní trvající turné zahájil 28. ledna na bratislavském Gymnáziu Bilíkova 24 rektor Jaroslav Miller v doprovodu českého velvyslance na Slovensku Tomáše Tuhého.

Důvodem k návštěvě je i vztah historika a politika Františka Palackého, jehož jméno olomoucká univerzita nese, ke Slovensku. Palacký totiž nejenže studoval v Trenčíně, kde jej učil otec Ľudovíta Štúra, ale ve studiích pokračoval na lyceu právě v Bratislavě. Zde se mimo jiné spřátelil se slovenským historikem a jazykovědcem Pavlem Josefem Šafaříkem. I proto zástupci univerzity v čele s rektorem Jaroslavem Millerem a velvyslancem ČR na Slovensku Tomášem Tuhým položili 28. ledna květiny u pomníku Františka Palackého na Palackého ulici v Bratislavě.     

„František Palacký podporoval spolupráci Čechů a Slováků již v 19. století. Velmi si vážíme jeho celoživotního díla. Velvyslanectví České republiky v Bratislavě tuto významnou osobnost a její vztah ke Slovensku spolu s partnery pravidelně připomíná,“ uvedl velvyslanec Tomáš Tuhý.

Olomouc

Olomouc