česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: be alert
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Záplavy ve Valonsku

Podobně jako sousední země bylo i Valonsko postiženo enormními dešti a záplavami v jejichž důsledku zahynulo nejméně 22 obyvatel a byla závažně poškozena infrastruktura. Zrušeny jsou například mezinárodní vlaky Thalys po valonském území. Oprava železniční sítě potrvá nejméně několik týdnů.

Velvyslanec ČR v Bruselu v této souvislosti kondoloval prezidentovi Valonska, guvernérům provincií Lutych a Namur a starostovi Lutychu, kde se nachází sídlo Honorárního konzulátu ČR i vzhledem k tomu, že Lutych je družebním městem Plzně. Zasažen byl i Eupen, proto kondolence byla zaslána i prezidentovi Německojazyčného společenství v Belgii.

Ve Valonsku byl vyhlášen stav ohrožení a nasazena byla i federální armáda.

Zásadním způsobem je narušena železniční doprava ve Valonsku. Dle prvních odhadů bude trvat několik týdnů, než se podaří návrat k normálu. V důsledku dešťů a následných záplav se zhroutily náspy železnice, některé části jsou dosud zaplaveny, byly podemlety koleje a odplaveny pražce. Uzavřeny byly stanice v Lutychu a Namuru. Nejezdí vlaky mezi největšími valonskými městy Charleroi, Namur a Lutych až k hranici s Německem a Lucemburskem. Výrazně je omezeno spojení s Bruselem. Omezení dopravy postihne nákladní železniční dopravu stejně jako vysokorychlostní sít, např. vlaky Thalis. Železniční společnost Infrabel již zmobilizovala pracovní  vlaky se štěrkem a kolejnicemi.

Občanům doporučujeme sledovat aktuální informace z oficiálních zdrojů a ohledně obnovení dopravy sledovat stránky příslušných dopravců.

Cestovatelům doporučujeme dále zaregistrovat se na cestu do Belgie do systému dobrovolné registrace občanů cestujících do zahraničí DROZD na adrese: https://drozd.mzv.cz/ 

Českým občanům žijícím dlouhodobě v Belgii doporučujeme zaregistrovat se do dobrovolné registrace BE-Alert, která zprostředkovává upozornění a informace belgických orgánů v případě krizových situací: http://www.be-alert.be/fr

Dle informací krizového centra Belgie se v pátek odpoledne situace stabilizuje.

Belgická federální vláda ustanovila 20. červenec dnem státního smutku.