česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: www.premier.be
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Belgická vláda představila tzv. „Plán čerstvého vzduchu“

Na posledním zasedání belgické vlády k rozvolňování v pátek 5. března 2021 bylo rozhodnuto o prodloužení opatření zákazu zbytných a rekreačních cest z/do Belgie do 18. dubna 2021. Vláda naopak odsouhlasila rozvolnění v počtu osob, které se mohou scházet venku a prezentovala tzv. „Plán čerstvého vzduchu“.

Tzv. „Plán čerstvého vzduchu“ spočívá v podpoře aktivit ve venkovním prostředí s ohledem na to, že je zde přenos infekce méně pravděpodobný než v prostorách uzavřených a venkovní aktivity podporují znovu utužit mezilidské kontakty, které byly epidemiologickými opatřeními v uplynulém období silně poškozené, a tak i duševní a fyzické zdraví občanů.

Od pondělí 8. března se venku může sejít až 10 osob při respektování osobní vzdálenosti 1,5 metrů. Rovněž od 8. března je možné organizovat pohřeb za účasti až 50ti osob, a to za předpokladu, že každá osoba bude mít k dispozici 10 m2.

Priorita je věnována zejména mladým a aktivitám edukativním, kdy je od 8. března možné:

  • Organizovat aktivity pro děti mladší 13 let pro 10 osob (vevnitř) a 25 osob (venku) a pro mládež do 19ti let ve skupině do 10ti osob (venku)
  • Publikum zůstává limitováno na jednoho dospělého/dítě
  • Od 15. března bude znovu povoleno organizovat venkovní školní aktivity v rozsahu max. 1 den/ týden na základních a středních školách
  • Od 15. března budou moci na 100% vyučovat zvláštní školy pro osoby postižené
  • Od 15. března bude VŠ umožněno uskutečnit 20% výuky prezenčně, v praxi to znamená 1 den/ týdně a možnost tak rozdělit studenty do prezenčních skupin k výuce aspoň jednou týdně.

Plán čerstvého vzduchu bude uplatňován od dubna za předpokladu, že stav zaplnění nemocnic a aktuální šíření nemoci to umožní. Rozhodne se o tom na dalším zasedání vlády k tématu v pátek 26. března na základě vyhodnocení nejnovějších údajů nejdříve. Plán při aplikaci dovolí zejména:

  • Organizované aktivity venku pro všechny (sportovní asociace a jiné, včetně sportovních tréninků s účastí max. 10ti osob s publikem limitovaným na pax. 1 další osobu za každého účastníka mladšího 19ti let
  • Kultura, eventy a bohoslužby: max účast 50 osob za předpokladu dodržení osobní vzdálenosti a nošení roušky
  • Otevření venkovních parů atrakcí
  • Základní a střední školy po velikonočních prázdninách: návrat k prezenčnímu celodennímu školství všechny pracovní dny.

 
Co se týká velikonočních prázdnin, rozhodla vláda, že povolí organizované aktivity s přenocováním pro děti a mládež do 18ti let za předpokladu, že skupina bude čítat max. 25 osob bez doprovodu. Takové tábory bude možno uskutečnit pokud budou všichni účastníci testováni před započetím a na konci tábora.

Za předpokladu, že to epidemiologická situace dovolí, jsou připravovaná další rozvolňovací pravidla od 1. května. Týká se to zejména sociálních kontaktů, aktivit v interiéru, provoz hotelů, kaváren a restaurací, a to v interiéru i exteriéru, dále nákupů, kultury a eventů jako i náboženských a filozofických aktivit a sportu. Vláda uvedla, že zejména kvalitní rychlo-testy zde budou hrát klíčovou roli.

Další zasedání vlády je plánováno na 26. března, do té doby nelze očekávat další rozvolňování.

Tiskové prohlášení