česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: www.premier.be
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Belgie: minimální zmírnění opatření

Během tiskové konference v pátek 27. listopadu představil belgický premiér Alexander De Croo výsledky dlouhého jednání belgické vlády a expertů ohledně opatření proti COVID-19. Úvodem zdůraznil, že je za každou cenu nutné vyhnout se třetí vlně: „Neztraťme to, čeho jsme dosáhli během několika posledních týdnů v průběhu čtyř svátečních dnů. Musíme dělat vše pro to, abychom se vyhnuli třetí vlně, čísla klesají a tato tendence by měla pokračovat cca do poloviny ledna. V nadcházejících týdnech se musíme snažit všemi silami“, opakoval.

Výběr z opatření:

1/ Znovuotevření obchodů za přísných podmínek

Obchody budou moci znovu otevřít v úterý 1. prosince – premiér ale varoval, že nebude možné „zábavné nakupování“. Nákupy se mají dělat rychle a samostatně s klientským limitem 10 m2. Cílem je, aby nebylo na jednom místě nahromaděno moc lidí.

Muzea a plavecké bazény mohou otevřít ke stejnému datu za dodržení příslušných protokolů.

Některé sektory budou muset zůstat zavřené, pokračují ovšem i pomocná opatření provozovatelům – zde jsou myšleny vysoko kontaktní služby jako kadeřníci, maséři apod.

Restaurace a kavárny zůstávají zavřené minimálně do 1. února s vyhodnocením situace v polovině ledna

2/ Období vánočních svátků

Osamocené osoby budou výjimečně moci pozvat na návštěvu dvě osoby namísto jedné, a to mimořádně ve sváteční večery 24. 12. a 25. 12. – zde premiér upřesnil, že svátky vánoční budou letos v intimnější atmosféře, ale není žádoucí kohokoliv izolovat.

Zákaz nočního vycházení zůstává platný, stejně jako zákaz sdružování (Pro venkovní setkání stále platí pravidlo čtyř). Bude zaveden celkový zákaz novoročních ohňostrojů.

3/ Zesílení kontrol cestování

Premiér avizoval posílení kontrol souvisejících s cestováním. Připomněl nutnost vyplnění příjezdového formuláře (pozn. tzv. Passenger Location Form, který je povinný od srpna t.r.). Bude také kontrolováno, zda jsou dodržována karanténní opatření při návratu z červených zón.

Všechna výše uvedená opatření budou platit do 15. ledna 2021. Případný přechod do nové fáze bude vyhodnocen na základě lékařských indikátorů začátkem ledna.

Celé tiskové prohlášení

Přehled aktuálních opatření