česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Photo News
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Belgie: Od 25. prosince 2020 platí přísnější pravidla pro cestování

Od 25. prosince bude platit povinnost pro všechny (Belgičany + rezidenty) kteří pobývali v červených zónách v zahraničí absolvovat povinnou 7denní karanténu. Tu lze ukončit po získání negativního testu. Výjimky budou platit pro přeshraniční pracovníky a pro ty, jejichž chování v červené zóně vyhodnotí PLF (Passenger Locator Form) jako nízkorizikové. Federální ministr zdravotnictví Vandenbroucke uvedl, že pravidla pro vyplňování zmíněného formuláře budou rovněž striktnější, lze tedy očekávat úpravy existujícího formuláře.
 

Pro cizince (cizince-nerezidenty Belgie) bude od 25. 12. nově platit povinnost předložit atestaci o negativním COVID-testu mladší 48 hodin. Ani toto opatření se netýká pendlerů. Zatím nebylo upřesněno jaký typ testu je akceptovaný, bylo ale avizováno posílení kontrol na hraničních přechodech i letištích. Dojde také k přísnějším kontrolám dodržování aktuálně platných pravidel.

Doporučujeme českým cestujícím, aby se snažili získat výsledky negativního testu alespoň v angličtině, nebo pořízení ověřeného překladu do FR/NL/DE.

Barevný systém pro cestování podle tzv. semaforu je průběžně aktualizován na stránkách belgického Ministerstva zahraničních věcí s ohledem na aktuální situaci v jednotlivých zemích (od 25. 9. 2020 formou interaktivní mapy): https://diplomatie.belgium.be/fr
Připomínáme, že aktuálně je celá kontinentální Evropa, s výjimkou Korsiky, na belgickém semaforu červená. Cesty do ČR jsou „striktně nedoporučované“.

Na začátku roku 2021 bude zaveden nový systém PLF., který bude odlišovat služební cesty od soukromých. Obchodní cestující s certifikátem zaměstnavatele by již neměli být umístěni do karantény, pokud jejich PLF odhalí absenci rizikového chování. Všichni ostatní cestující musí karanténu respektovat za všech okolností.

Zároveň bude posílena kontrola plnění PLF při příjezdu do Belgie, stejně jako kontrola dodržování povinné karantény.

Více viz Aktuální podmínky pro cestování Belgie/ČR