česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: belga
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Belgie od 31. 12. přitvrzuje pravidla pro vstup na území: karanténa + test povinné pro všechny

30. 12. zasedala belgická vláda formou videokonference, během které se rozhodla zostřit pravidla pro všechny cestující z "červených zón" (aktuálně celá kontinentální Evropa s výjimkou severní Korsiky a jižního Řecka, mapa viz https://diplomatie.belgium.be/fr). Karanténa bude povinná po pobytu v červené zóně přesahujícím 48 hodin bez ohledu na to, zda se jedná o Belgičana, rezidenta či jiného cizince. Test PCR bude povinný první a sedmý den karantény. Toto pravidlo bude platit od 31. prosince prozatím do 15. ledna. Toto zpřísnění má zabránit cestujícím v dovozu viru a zabránit šíření nové varianty Covid-19.

Nová pravidla jsou ve vládním komuniké rozdělena do tří okruhů opatření:

1/ Karanténa bude povinná při příjezdu po pobytu v červené zóně nad 48 hodin

Všechny pobyty v červené zóně budou ode dneška považované za vysokorizikové kontakty. Od 31. prosince se budou muset všechny osoby, které pobývaly v červené zóně více než 48 hodin nastoupit karanténu. Tato může být ukončena výhradně po absolvování testu s negativním výsledkem uskutečněným sedmý den karantény. Toto opatření je zatím platné do 15. ledna.
Výjimky jsou zatím předpokládané pouze v těchto případech:

  1. Pro osoby, které vykonávají klíčové funkce v zásadních odvětvích. Zde může být povolena práce na místě výkonu činnosti na základě potvrzení zaměstnavatele (v souladu s rozhodnutím konference ministrů zdravotnictví publikovaného 2. prosince 2020)
  2. Studenti smí v mimořádných případech přerušit karanténu za účelem složení zkoušky, a to pouze na tu zkoušku
  3. Rezidenti, kteří pobývali v zahraničí ze služebních důvodů mohou porušit karanténu do 4. ledna za předpokladu, že mají potvrzení zaměstnavatele o pracovní cestě. Od 4. ledna bude vyhodnocení Passenger Locator Formmu (PLF) evidovat i služební cesty potvrzené zaměstnavatelem.


2/ Testy PCR budou povinné první a sedmý den karantény
Obyvatelé, kteří se budou vracet z červené zóny po pobytu nad 48 hodin se musí povinně nechat testovat první a sedmý den karantény. Od 2. ledna 2021 obdrží navrátilci SMS, která jim umožní se nechat testovat v jednom z testovacích středisek. Na bruselském letišti (Brussels Airoprt - Zaventem) bude ještě více navýšená kapacita, aby bylo cestujícím přilétajícím do Belgie umožněno se nechat testovat dobrovolně ihned po příletu. Na letišti v Charleroi a na nádraží Bruxelles-Midi bude zařízena možnost testování.

3/ Posílení kontrol od nadcházejícího víkendu

Obzvlaštní úsilí bude věnováno k posílení kontroly dodržování přijatých opatření v rámci přeshraničního pohybu, jmenovitě kontrola vyplňování PLF a od 25. prosince také předkládání negativního testu nerezidenty při vstupu na belgické území.

Celé tiskové prohlášení

Přehled aktuálních opatření