česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Le Soir
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Belgie: žádné rozvolňování, ale přísnější pravidla cestování a přísná kontrola práce na dálku

18. 12.  opět zasedala belgická vláda k tématice krizových opatření v souvislosti s koronavirovou pandemií. Počty nakažených se sice dařilo v posledních týdnech díky tvrdým opatřením snižovat. Zploštění křivky v posledních dnech a přibývající počty nakažených, zejména ve Flandrech, naznačuje zastavení snižování počtu nakažených a možné otočení křivky. Toto by podle expertů mohlo naznačovat začátek třetí vlny epidemie. Spolu s obavami ze samovolného uvolňování obyvatelstva v souvislosti s vánočními svátky a oslavami Nového roku vedou tato čísla vládu k přitvrzení opatření.

Respektování počtu kontaktů

Konzultační výbor znovu zdůrazňuje důležitost řádného dodržování platných kontaktních pravidel, a to i v období Vánoc:
Maximálně jeden blízký kontakt na domácnost.
Pro venkovní setkání zůstává v platnosti pravidlo čtyř.
Na Štědrý den a 25. 12. mohou izolované osoby pozvat dva své kontakty najednou.

Rovněž platí obecný zákaz prodeje a používání zábavní pyrotechniky.

I nadále platí noční zákazy vycházení, přičemž je na federální úrovni nařízen zákaz vycházení od 00,00 do 05,00 hod, což dodržují ve Flandrech. V Bruselu a Valonsku je stále platný zákaz delší: 22,00-06,00. Místy může docházet k odchylkám v řádu několika hodin, doporučuje se ověření pravidel pro místo pobytu na místní radnici či policii.

Přísná cestovní pravidla

Cestování se silně nedoporučuje. Pro osoby, které budou cestovat navzdory opatřením, budou pravidla zpřísněna. Každý, kdo pobývá déle než 48 hodin v červené zóně, bude považován za vysoce rizikový kontakt.

Po návratu z cesty bude nutné dodržovat povinnou 7denní karanténu, která bude ukončena v případě negativního výsledku testu. Karanténa není povinná v případě, že příjezdový formulář (PLF) prokáže, že riziko kontaminace je vzhledem k chování cestujícího nízké. Posouzení tohoto rizika na PLF bude zpřísněno.

Na začátku roku 2021 bude zaveden nový systém PLF, který bude odlišovat služební cesty od soukromých. Obchodní cestující s certifikátem zaměstnavatele by již neměli být umístěni do karantény, pokud jejich PLF odhalí absenci rizikového chování. Všichni ostatní cestující musí karanténu respektovat za všech okolností.

Všichni nerezidenti pocházející z červené zóny směřující do Belgie musí od 25/12 předložit aktuální negativní výsledek testu (48 hodin).

Kromě toho bude posílena kontrola plnění PLF při příjezdu do Belgie, stejně jako kontrola dodržování povinné karantény.

Žádné rekreační nakupování

Lokální autority jsou naléhavě vyzývány, aby neúnavně pokračovaly ve svém úsilí v boji proti neoprávněným shromážděním, rekreačním nákupům a přeshraničním nákupům a v případě potřeby aby byly kontroly posíleny.

Nákupy se konají individuálně a trvají maximálně 30 minut.

Posílené monitorování povinné práce na dálku

Bude posílena kontrola práce na dálku, a to jak v soukromém, tak ve veřejném sektoru. Odbory a zaměstnavatelé se vyzývají, aby navrhli posílení, zejména aby se zabránilo vysoce rizikovým situacím. Výbory pro prevenci a ochranu při práci rovněž zajistí soulad se zdravotními opatřeními a pravidly týkajícími se bezpečné vzdálenosti.

 

Celé tiskové prohlášení