česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: www.lesoir.be
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Belgie: zahájení rozvolňovací fáze č. 5 prozatím odloženo

V posledních dnech čísla belgického Sciensana jasně ukázala mírné zvýšení počtu infikovaných osob a to zejména u mladých lidí (20% nových denních infekcí se týká věkové skupiny 20-29 let). Rychlost reprodukce viru je opět nad 1%. Bezpečnostní rada státu se proto rozhodla neudělit souhlas k zahájení 5. rozvolňovací fáze. Informovala o tom belgická premiérka Sophie Wilmès během tiskové konference 15. července. Nové zasedání bezpečnostní rady státu se bude konat 23. července, kdy budou údaje znovu vyhodnocovány a rozhodne se, zda se k 1. srpnu přistoupí k plánovaným rozvolněním (zejména zdvojnásobení počtu osob povolených během indoorových a outdoorových akcí), nebo naopak budou přijata nová opatření (například povinnost roušky na nových místech nebo místní omezení pohybu ve vybraných lokalitách). Do té doby platí stávající opatření.

Sophie Wilmès během tiskové konference uvedla, že probíhá příprava na případnou druhou vlnu: "Za pár měsíců jsme získali působivou odbornost ve věcech hygienických předpisů díky rozsáhlé spolupráci s odborníky z lékařského a vědeckého odvětví. … Naším cílem je v září udržet naši testovací kapacitu mezi 30 000 a 35 000 testy za týden a v říjnu ji rozšířit." Belgie se řadí mezi 10 zemí na světě, které testují nejvíce na milion obyvatel.

Barevný systém pro cestování podle tzv. semaforu a kritéria pro definování jednotlivých zón je průběžně aktualizován na stránkách belgického Ministerstva zahraničních věcí s ohledem na aktuální situaci v jednotlivých zemích: https://diplomatie.belgium.be/fr „Systém může mezi jednotlivými zeměmi vytvářet určité napětí, ale prioritou je zdraví občanů,“ uvedla Wilmès.

Sophie Wilmès apeluje na občany, aby dodržovali přijatá nařízení, která jsou zásadní pro zdraví občanů. Přednostně je spoléháno na kolektivní inteligenci a teprve následně na kontroly. V případě porušení opatření budou jednotlivci i nadále přísně sankciováni. (Pozn. například nedodržení karantény může být pokutováno až do částky 4.000 EUR či odnětím svobody na dobu až šesti měsíců).

Sophie Wilmès obzvláště varuje před akcemi, které vedou k tzv. „superšíření“, a v jejichž případě je velmi obtížné trasování kontaktů. Belgická předsedkyně vlády lituje, že tato nařízení jsou ignorována především mladou generací. Zařízení, která budou pořádat rozsáhlé večírky a akce podobného charakteru budou uzavřena na základě ministerského nařízení. K oživení v tomto odvětví lze přistoupit pouze v případě, že se zdravotní situace skutečně stabilizuje.

Sektor veletrhů a výstav je stále zařazen do případné fáze 5.

Zcela zásadním zůstává dodržování 6 základních pravidel individuálního chování:

1) Hygienická opatření zůstávají zásadní;
2) Outdoorové aktivity by měly být pokud možno upřednostňovány. Popřípadě musí být interiér dostatečně větraný;
3) Zvláštní zřetel musí být věnován osobám rizikových skupin vůči nimž je nutné aplikovat další preventivní opatření;
4) Dodržování bezpečnostní vzdálenosti zůstává v platnosti s výjimkou osob v jedné domácnosti, dětí do 12 let a osob, s nimiž máme bližší kontakt v rámci tzv. kontaktní buňky.
5) Je možné mít užší kontakt s 15 různými lidmi týdně nad rámec osob ve sdílené domácnosti (= rozšířená kontaktní buňka). Lidé se také mohou měnit každý týden;
6) Skupinová setkání jsou omezena na max. 15 osob, včetně dětí. To platí pro všechna setkání, bez ohledu na to, zda se konají doma nebo mimo domov (např. park nebo restaurace).

Od soboty 11. 7. 2020 navíc platí nové nařízení: kromě dopravních prostředků je povinnost nosit ochranné masky i ve většině veřejných, uzavřených prostor jako jsou obchody, nákupní centra, kina, muzea, knihovny, herny, soudní budovy, atd… Tato povinnost neplatí pro děti mladší 12 let. Není vyloučeno, že povinnost roušek bude rozšířena.

Koncem srpna bude mít podle předsedkyně vlády Belgie k dispozici 200 milionů chirurgických masek, 33 milionů masek typu FFP2 a 5 milionů textilních masek. Připomněla, že textilní roušky jsou občanům k dispozici v lékárnách.

Tiskové prohlášení Sophie Wilmès

Přehled aktuálních opatření