česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Le Soir
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Belgie: zavedená opatření byla zpřísněna (od 29. 7. 2020)

Dne 27. července byla nečekaně svolána belgická Bezpečnostní rada státu kvůli zhoršující se epidemiologické situaci ve Vlámsku a to zejména v Antverpách. Došlo k zpřísnění zavedených opatření a k vyzvání starostů měst a obcí, aby jednali z jejich úrovně, pokud si to epidemiologický vývoj vyžaduje.

Vzhledem k nárůstu počtu nakažených COVID-19 byla v Belgii přijata dvojitá strategie, která zahrnuje zodpovědnost jak federálních, tak regionálních představitelů. Od středy 29. července po dobu nejméně čtyř týdnů (do konce srpna) jsou na federální úrovni zavedena následující opatření:

  1. Došlo ke zmenšení sociálního uskupení, ve kterém se lidé mohou sdružovat, z 15 na 5 osob za týden (děti do 12 let se do této skupiny nezapočítávají).
  2. Počet osob, které se mohou veřejně shromažďovat, byl snížen na polovinu na maximálně 100 osob v interiéru a 200 v exteriéru. Během těchto akcí je povinné nosit roušku. Osobní aktivity jsou limitovány počtem 10 osob (bez započtení dětí do 12 let) – například vycházky, ale i svatby. Je třeba dodržovat osobní vzdálenost a platná zvýšená hygienická pravidla.
  3. Premiérka Belgie Sophie Wilmès znovu „velmi silně doporučila“ návrat k práci z domova a rotaci kolegů na pracovišti.
  4. Je třeba znovu chodit na nákupy samostatně, případně v doprovodu nezletilé osoby či osoby, která potřebuje asistenci. Nákup nesmí přesáhnout 30 minut.

Bezpečnostní rada státu vyzvala místní úřady, aby ve svých městech a obcích jednali rozhodně a přijaly adekvátní opatření, pokud dojde ke zhoršení epidemiologické situace. Získávají epidemiologické údaje od regionálních orgánů, mají možnost okamžitě zasáhnout a využít seznam vypracovaných opatření pro omezení nákazy.

Tiskové prohlášení Sophie Wilmès

Přehled aktuálních opatření