česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Photo News
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Belgie: zpřísnění stávajících opatření (od 9.10.2020)

S ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci v Belgii se ještě před pravidelným setkáním belgické Bezpečnostní rady sešel dne 6. října 2020 Koordinační výbor (spojující federální zástupce a zástupce regionů) za účelem zpřísnění epidemiologických opatření v zemi. Nový belgický premiér Alexander De Croo informoval o následujících opatřeních, která jsou namířena především na mladé a reagují na jejich z epidemiologického hlediska rizikové chování, a která vstoupí v platnost dne 9. října 2020:

- snižuje se počet osob, s nimiž může mít jednotlivec blízký kontakt (tzv. bulle sociale) z 5 osob na 4 (a to včetně tohoto jednotlivce); uvedené pravidlo se uplatní, i co se týče počtu osob, které si jednotlivec může pozvat domů (jde o snížení z počtu 10 osob na 4), a dále platí i pro neorganizovaná soukromá setkání a pro počet zákazníků u stolu v barech a kavárnách (výjimkou jsou domácnosti čítající více jak 4 osoby), přičemž v restauracích zůstávají pravidla nezměněna (neboť tam jsou stávající pravidla dodržována)

- uzavření kaváren ve 23 hodin

- opět se důrazně zaměstnavatelům doporučuje, je-li to možné, home office zaměstnanců

- posílení dohledu nad dodržováním opatření

Celé oficiální prohlášení Alexandera De Croo

Hlavní město Brusel následně diskutovalo 7.10. dopoledne vlastní striktnější opatření reagující na aktuální specifickou situaci v hlavním městě (velmi výrazný nárůst počtu případů COVID-19, v Bruselu je nárůst 2. největší v Evropě  - po Madridu). Výsledkem diskuse ve formátu min. předsedy pro region hl. města  Bruselu a starostů 19 obvodů a dalších představitelů bruselské administrativy jsou následující opatření platná pro Brusel od čtvrtka 8.10. po dobu jednoho měsíce:
-          od 8.10. budou uzavřeny všechny bary a kavárny (restaurace zůstávají otevřené)
-          zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti
-          provozování amatérských sportů v interiéru musí probíhat v uzavřených sálech bez účasti publika;

 Další opatření zůstávají beze změn.

Přehled aktuálních opatření

Federální vláda 6. října 2020  jmenovala "komisaře pro koronavirus", který by měl koordinovat reakci na epidemii koronaviru mezi federálními a regionálními institucemi a dohlížet na činnost expertních týmů. Po dobu jednoho roku (s možností prodloužení o 6 měsíců) bude tuto funkci zastávat Pedro Facon, který byl v posledních letech činný v celé řadě belgických zdravotnických organizací a expertních týmů.