česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: www.premier.be
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Další rozvolňování v Belgii

4. 6. večer po dlouhém zasedání belgické federální a lokálních vlád bylo s podmínkou stabilně udržitelného počtu nákaz nemocí COVID19 rozhodnuto o následujících dalších rozvolněních.

Vybíráme:

Od 9. června 2021

  • tzv. sociální bublina již nebude povinná, vláda však i nadále doporučuje max. počet 4 osob;
  • restaurace a kavárny budou smět mít otevřeno od 05,00-23,30 vevnitř i venku. Max. počet osob u jednoho stolu je 4 (více pokud se jedná o členy jedné domácnosti). Dřívější otevření umožní např. hotelům servírovat snídaně.

Od 1. července 2021

  • Návraty ze zahraničních cest: osoby, které se vracejí z červené zóny, ale jsou držiteli Evropského numerického COVID Certifikátu, tzn.  jsou zcela očkované (=min. 2 týdny po druhé dávce) nebo jsou držiteli potvrzení o prodělaném COVIDu, již nebudou muset na test. Ostatním osobám starších 12ti let zůstává povinností absolvovat PCR tes nejpozději druhý den po návratu;
  • Pro návraty ze zón s velmi vysokým rizikem i nadále platí karanténa 10 dní s testem první a sedmý den po návratu;
  • Pro návraty z oblastí označených oranžovou či zelenou barvou se karanténa ani test nebude vyžadovat

Od 13. srpna 2021

  • U eventů bude povolena účast do 75 000 osob s tím, že tyto musí být kompletně očkovaní nebo disponovat čerstvým PCR testem. Jedná se o první druh sociální aktivity na území podmíněný očkovacím průkazem či testem s tím, že bude možno organizovat na místě konání akce i rychlotesty.

Pro úplnost uvádíme, že vyplnění PLF formuláře (Passenger Locator Form) bude stálé povinné, od 1. července se ovšem přestane rozlišovat mezi soukromými a služebními cestami a nebude již třeba pro služební cesty vyplňovat navíc BTA formulář. Pro všechny cesty bude jednotně platit jen vyplnění PLF.

Pro nerezidenty, kteří přijíždí do Belgie budou platit podobná pravidla, jako pro Belgičany a rezidenty. Karanténa ani test nebudou vyžadované při příjezdu ze zelené či oranžové zóny. Kdo přijíždí z červené zóny umožní vstup Evropský numerický certifikát potvrzující alespoň dva týdny kompletní vakcinaci, max. 72 hodin starý PCR test nebo Certifikát o prodělané nemoci.

Pro ty, kteří přijíždí ze země mimo EU bude třeba být zcela očkovaný vakcínou schválenou EU a absolvovat PCR test v den příjezdu do Belgie. Pro případ pozitivního testu bude karanténa povinná.

Zákaz vstupu na území bude platný pro belgické nerezidenty a pro osoby bez BE občanství, které by se vracely ze země s vysokým rizikem nákazy či nebezpečnou variantou viru. Výjimka bude platit pro transportní personál a pro diplomaty za předpokladu, že se tito podrobí testu a karanténě.

Cesty z BE do zahraničí: Osoby, které jsou držiteli Evropského numerického COVID pasu budou moci cestovat volně po území Evropské unie, přičemž se jedná o základní princip, který může být závislý na pravidlech přijímajícího či tranzitního státu. Explicitně se tedy doporučuje, aby ten, kdo se chystá na cestu si průběžně ověřoval platná vstupní pravidla pro země tranzitu i cílové země EU.

Celé tiskové prohlášení