česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Flémal
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky pro cestování Belgie/ČR

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:
Podrobné aktuální informace o podmínkách vycestování z ČR naleznete na webu mzv.cz nebo mvcr.cz

MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Připomínáme také možnost odběru novinek MZV

K 17. 5. 2020 byl ukončen nouzový stav na území ČR. Podmínky pro vstup na území ČR a karanténní opatření v souvislosti s epidemií koronaviru jsou nově od 5.6. 2020 upraveny v ochranném opatření Ministerstva zdravotnictví ČR a na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR. Karanténní opatření a informace k provádění RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2 jsou v gesci Ministerstva zdravotnictví.

Informace o odběrových místech ČR, kde si mohou nechat občané udělat test, i když nemají příznaky ani doporučení či žádanku od lékaře


2. VSTUP NA ÚZEMÍ BELGIE A TRANZIT
Od středy 18. března 2020 neumožňuje Belgie jiné než nezbytné cesty do zahraničí. Od pátku 20. března od 15:00 jsou prováděny kontroly na hraničních přechodech. Od 15. června Belgie znovu otevře své hranice do a z Evropské unie, včetně Spojeného království a dalších čtyř schengenských zemí (Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Island, Norsko). Je nutno brát v patrnosti, že každá země sama rozhodne, zda své hranice otevře. Situaci v jednotlivých zemích, je možné ověřit na webu belgického ministerstva zahraničních věcí. Podmínky pro cestování mimo Evropu budou teprve stanoveny s ohledem na pokrok v diskuzích na evropské úrovni.

Kontroly hranic jsou prováděny v obou směrech jak na silnicích, tak v přístavech, letištích a mezinárodních vlakových stanicích. Cestující musí mít k dispozici kromě dokladu totožnosti rovněž písemný dokument odůvodňující nezbytnost cesty (např. navazující letenku, zakoupenou autobusovou jízdenku, čestné prohlášení o tranzitu do domovského státu, povolení k pobytu... za účelem sloučení rodiny např.: povolení pobytu partnera, oddací list, rodné listy dětí, potvrzení dětí o studiu v Belgii ...). Od soboty 30. května mohou Belgičané vycestovat za rodinnými příslušníky s bydlištěm v Německu, Lucembursku nebo Nizozemsku. Mohou také překročit hranice a nakupovat v těchto zemích za předpokladu, že dodržují platná místní nařízení. Tato povolení se netýkají Francie, kde jsou stále povoleny pouze nezbytné cesty. Od 8. června je možné podnikat jedno i vícedenní výlety po Belgii.

Cizinci bez pobytu na území Belgie, kteří projíždějí belgické hranice za účelem tranzitu musí maximálně respektovat sociální distancování (za nedodržení bezpečnostního odstupu v autě - min. 2m může být uložena pokuta 250 eur). Na belgickém území se nesmí zbytečně zdržovat ani zastavovat.

Sankce za nedodržení bezpečnostních opatření mohou být uloženy ve formě pokuty 100-4000 EUR, nebo až tří měsíců odnětí svobody.

Obecnou zásadou při návratu do Belgie je, že každá osoba, která má belgickou státní příslušnost, nebo má povolený pobyt v Belgii se může vrátit do Belgie za dvou podmínek:
1/ osoba musí zůstat v domácí karanténě po dobu 14 dní
2/ osoba nesmí po dobu 14 dnů pracovat mimo domov (i kdyby se jednalo o zaměstnance v "klíčovém" sektoru)

Informace k cestování během nouzového stavu z/do/přes Belgii (AJ)
Krizové centrum BE: Informace k cestování během nouzového stavu z/do/přes Belgii

Českým občanům žijícím dlouhodobě v Belgii doporučujeme dobrovolnou registraci BE-Alert, která zprostředkovává upozornění a informace belgických orgánů v případě krizových situací: http://www.be-alert.be/fr


3. DOPRAVA:

Nejlepším prostředkem pro dopravu do Belgie je v tuto chvíli osobní automobil. Doporučená trasa je ČR -> Německo -> Belgie.
Informace k cestám přes Německo
Informace k přechodu německo-belgických hranic

K dopravě z Bruselu do ČR a zpět je možné využít mimořádnou dopravu Umbrella Holiday s.r.o.Aktuálně je v nabídce přeprava minivanem Mercedes V-class pro 6 osob či Mercedes Sprinter pro maximálně 15 osob:
Odjezdy z ČR do UK: PRAHA - BRUSEL - LONDÝN – MANCHESTER:
6.6.2020, 10.6.2020, 13.6.2020
19:00 odjezd z Prahy, AN Roztyly, přesné místo zde.
Praha - Brusel 3 990 Kč/osoba 

Odjezdy z UK do ČR: MANCHESTER - LONDÝN - BRUSEL – PRAHA
5.6.2020, 8.6.2020, 12.6.2020, 15.6.2020
Brusel - Praha 3 990 Kč/osoba, odjezd v 23:30
Přesná odjezdová místa a veškeré informace jsou uvedené v registračním formuláři

Aktuální možnosti pro osobní přepravu z Belgie do ČR


4. OPATŘENÍ:

Od 4. května platí zavedení povinnosti nošení roušek (nebo jiné alternativy umožňující zakrytí úst a nosu) v hromadné dopravě pro osoby od 12 let. Přehled aktuálních opatření

Belgická bezpečnostní rada státu představila 24. dubna scénář uvolňování mimořádných opatření, který je aplikován od 4. května 2020. Od 18. května  začíná fáze 2 rozvolňování opatření. Ve středu, 3. června se uskuteční netrpělivě očekávaná Bezpečnostní rada státu k zahájení 3. fáze rozvolňování.

Diagnostický PCR test je v Belgii poskytnut a priori všem s příznaky, osobám vystaveným riziku nákazy kvůli své profesi a osobám, které byly ve styku s infikovaným a to na základě lékařského předpisu. Serologické testy, které detekují přítomnost protilátek v krvi a indikují, zda jedinec byl vůbec někdy virem infikován jsou od 29. května k dispozici všem. Test musí být uveden na seznamu Sciensano a analýza musí být provedena schválenou laboratoří.
Více k podmínkám testování,
https://covid-19.sciensano.be/fr/covid-19-procedures,
https://www.info-coronavirus.be/en/testing/


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Krizové centrum BE: Informace k cestování během nouzového stavu z/do/přes Belgii
What if you have to cross the border?
Informace belgického MZV

Ministerstvo zdravotnictví BE - www.info-coronavirus.be : Hygienická a bezpečnostní opatření
WANDA - Institut pro studium tropických nemocí
SCIENSANO - institut zdraví
EPISTAT - Detailní statistiky

Velvyslanectví Belgie v Praze