česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ministerstvo dopravy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prodloužení platnosti propadlých řidičských průkazů v rámci EU

Propadnuté řidičské nebo profesní průkazy či technické prohlídky vozidel se prodlužují o 10 měsíců. Prodloužení platnosti dokladů je dalším krokem ke snížení mobility občanů v rámci protiepidemických opatření proti Covidu 19.

Prodloužení se týká dokladů propadlých v období od 1. září 2020 do 30. června 2021. Platnost českých průkazů, technických prohlídek či licencí je prodloužena o 10 měsíců v celé Evropské unii ode dne jejich původní platnosti. Nařízení nabývá účinnosti od 6. března 2021.

Nařízení Omnibus II[1] navazuje na nařízení Omnibus I[2], které se v souvislosti s první vlnou pandemie COVID-19 týkalo období od 1. února do 31. srpna 2020. Doklady již jednou prodloužené se i nyní mohou znovu prodloužit, a to buď do 1. července 2021 nebo o 6 měsíců, pokud prodloužená platnost vyprší po datu 1. července 2021. 

Podrobnosti je možné ověřit u úřadu obce s rozšířenou působností, který řidičský průkaz vydal, nebo u Ministerstva dopravy, odbor agend řidičů.

TISKOVÁ ZPRÁVA MINISTERSTVA DOPRAVY


[1] Nařízení Evropského parlamentu a Rady 2021/267, kterým se stanoví zvláštní a dočasná opatření s ohledem na rozšíření onemocnění COVID-19, jež se týkají obnovení či prodloužení některých osvědčení, licencí a povolení a odkladu některých pravidelných kontrol a pravidelného školení podle určitých částí právních předpisů v oblasti dopravy, a to na referenční období navazující na období uvedená v nařízení (EU) 2020/698

[2] Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/698 ze dne 25. května 2020, kterým se stanoví zvláštní a dočasná opatření s ohledem na rozšíření onemocnění COVID-19, jež se týkají obnovení či prodloužení některých osvědčení, licencí a povolení a odkladu některých pravidelných kontrol a pravidelného školení podle určitých částí právních předpisů v oblasti dopravy