česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oldřich Zábrodský

S lítostí oznamujeme, že dne 22. 9. 2015 zemřel ve věku 89 let pan Oldřich Zábrodský.

Oldřich Zábrodský

Oldřich Zábrodský

Oldřich Zábrodský byl velkým sportovcem. Kdysi byl posilou obrany československé hokejové reprezentace, hrával za slavné LTC Praha - hokejový klub a národnímu týmu pomohl vybojovat stříbrnou medaili na olympijských hrách ve Svatém Mořici v roce 1948. Necelý rok poté z komunistického Československa emigroval. Bratr hokejové legendy Vladimíra Zábrodského žil od té doby ve Švýcarsku, Spojených státech a nakonec se usadil v Belgii, kde se se zařadil mezi zdejší české krajany.

V březnu 2015 se u příležitosti 89. narozenin pana Zábrodského uskutečnila na velvyslanectví ČR v Bruselu beseda "O hokeji", během které pan Zábrodský poutavě vyprávěl nejen o českých hokejových začátcích, ale i o svém životě v emigraci a poutu k České republice.

Vzpomínka velvyslance ČR v Belgii Jaroslava Kurfürsta na Oldřicha Zábrodského.

K nejmilejším setkáním zde v Belgii pro mne patřilo několik příležitostí popovídat si a pobýt s panem Oldřichem Zábrodským. Letos v březnu byl pan Zábrodský dokonce ochoten přijít na ambasádu a podělit se o svůj hokejový, ale nakonec vlastně i o celoživotní příběh. Besedu jsme zamýšleli při příležitosti jeho 89. narozenin a bylo z toho velice příjemné setkání pro všechny, kteří přišli.

O hokeji se tehdy mluvilo především, ale osobně ve mně zanechal hluboký dojem pan Zábrodský jako člověk. V bezmála 90. letech byl plný vnitřního zapálení pro to, co si myslel a co dělal. O svoji životní energii i o svůj smysl pro humor se rád dělil a tak jsme tehdy po besedě s ním dostali doporučení na dobrou knihu i třeba na to, jak upravit životosprávu ke zdravému životnímu stylu. Pan Oldřich Zábrodský se chtěl dělit s ostatními o radosti, znalosti, myšlenky, bohaté životní zkušenosti i o svou lásku ke sportu a samozřejmě především k hokeji.

Do hokejových dějin se zapsal v dobách, kdy si český hokej získával světové renomé a bratři Oldřich a Vladimír Zábrodští k tomuto věhlasu přispěli velkým dílem. Oldřich Zábrodský byl posilou obrany nejen slavného klubu LTC Praha, ale také hokejové reprezentace Československa, které pomohl získat stříbrnou medaili na olympijských hrách ve Svatém Mořici v roce 1948. Tento rok však zůstal v paměti české historie také jako konec krátkého období poválečné československé demokracie, kterému nebylo dáno se nadechnout. Komunistický puč předznamenal totalitní praktiky, které brzy dopadly na celou společnost, a slavný hokejový tým byl jednou z prvních obětí. Oldřich Zábrodský však z komunistického Československa včas emigroval nejprve do Švýcarska, poté do Spojených států a nakonec se usadil v Belgii, kde se stal součástí krajanského spolku Beseda.

Dnes k nám na ambasádu přišla smutná zpráva o tom, že pan Zábrodský opustil tento svět dne 22. 9. 2015. Lidský život se nedá vměstnat do knih, natož do pár odstavců a navíc těch několik našich setkání je příliš málo na to, abych byl schopen napsat opravdový nekrolog. Rád bych mu však věnoval upřímnou osobní vzpomínku. Odešel v něm člověk sportovního srdce, který uměl nejen zprostředkovat sportovní nadšení ostatním, ale především dělit se o své lidství. Čest jeho památce!

Oldřich Zábrodský