česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Avantgarda a surrealismus ve frankofonní Belgii

Literární archiv a Muzeum Literatury v Bruselu a Ústav pro soudobé dějiny a Filosofický ústav Akademie věd České republiky připravili výstavu “MRAMOR SE JÍ STUDENÝ” která se koná v prostorách Galerie Věda a umění, Akademie věd ČR, Národní 1009/3, 117 20 Praha 1 od 5. do 25. října.

Literární archiv spolupracuje s řadou vědeckých institucí a muzeí v Belgii i v zahraničí, organizuje výstavy a systematicky rozvíjí publikační činnost, díky níž jsou zpřístupněny cenné literární dokumenty. Od roku 2014 má dohodu s Ústavem pro soudobé dějiny a s Filosofickým ústavem AV ČR.

Výstava "Mramor se jí studený", mapující cesty, které vedly od prvních tvůrců belgické avantgardy až k jejím současným – legitimním i nelegitimním – dědicům, je jedním z cenných výstupů česko-belgické spolupráce.

Výstava seznamuje české publikum s uměleckou a literární aktivitou, kterou rozvíjeli belgičtí avantgardní malíři a básnici od dvacátých let 20. století a jíž se současní umělci dosud inspirují.

Část výstavy představuje také unikátní dokumenty shromážděné bruselským Literárním archivem, který se věnuje československému exilu v době normalizace. Soubor archivních dokumentů je v Literárním archivu shromažďován od roku 1985 a jeho součástí jsou exilové pozůstalosti po řadě významných osobností, jakými byly např. Ivan Diviš, Lubomír Sochor, Bohuslav Brouk, Petr Král, Jan Vladislav, A. J. Liehm, ale i část pozůstalosti Tomáše Bati.

 

MRAMOR SE JÍ STUDENÝ
5. 10.–25. 10. 2016
Galerie Věda a umění, Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1
Otevřeno v pracovní dny 10–18 hodin

Vernisáž 4. 10. 2016 v 17:30 hodin

DOPROVODNÝ PROGRAM
5. října 2016, Francouzský institut, Štěpánská 644/35, Praha 1
18:00 – Avant-garde et surréalisme en Belgique francophone
Přednáška Laurence Boudartové (ve francouzštině)

6. října 2016, Knihovna Akademie věd ČR, oválná studovna, Národní 3, Praha 1
17:30 – Kulatý stůl
Diskuse u kulatého stolu s předními českými odborníky na téma belgického surrealismu a evropských avantgard. Hosté: prof. Jan Rubeš, výtvarník Bruno Solařík, spisovatel a básník Petr Král.
(v českém jazyce)

Vstupné na výstavu zdarma.

Více informací:

"Mramor se jí studený" - Avantgarda a surrealismus ve frankofonní Belgii (PDF, 6 MB)