česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěšná česká účast na Soutěži pro mladé vědce

V Bruselu právě proběhla Soutěž pro mladé vědce European Union Contest for Young Scientists (EUCYS)​ a českým účastníkům se podařilo získat krásná umístění.

Dvacetiletý student Tomáš Heger se se svým projektem "Biologická aktivita extraktů z květů levandule úzkolisté" umístil na třetím místě a získal zároveň i čestné ocenění a účast na Stockholmském mezinárodním semináři mladé vědy 2016. 

Devatenáctiletá studentka Eliška Bršlicová se svým enviromentálním projektem "Subvulkanické intruze v Jižních Čechách"  získala jedno ze zvláštních ocenění.

Soutěž se konala pod záštitou Evropské komise, která podporuje vědeckou spolupráci a mezinárodní výměnu mezi mladými vědci. Projektu se zúčastnilo 37 zemí s celkem 90 projekty a mladí vědci tak čelili opravdu velké konkurenci. Kromě zastoupení téměř všech států EU se projektu účastnily i mimoevropské země (např. Jižní Korea, USA).

Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v pondělí 19. září za účasti řady osobností z oblasti vědy a výzkumu, včetně vědce a zároveň ředitele akce Antoine van Ruymbeke a jeho české manželky Denisy Kalužové.

Autorky: Tamara Katuščák, zástupce velvyslance na Velvyslanectví ČR v Bruselu, a stážistka Jana Zámečníková

Foto: Ocenění mladí vědci Tomáš Heger a Eliška Bršlicová společně se stážistkou velvyslanectví Janou Zámečníkovou.