česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

700 let výročí Karla IV., císaře na čtyřech trůnech

Velvyslanectví ČR v Bruselu vás spolu s Českým centrem Brusel a s Musée Gaspar zve na vernisáž panelové výstavy o Karlu IV., Císaři na čtyřech trůnech. Zahájení této putovní výstavy, která již byla představena i v prostorách Evropské komise, se bude konat ve čtvrtek 24. listopadu 2016 od 18:00 v Musée Gaspar v Arlonu. Výstava se koná pod záštitou J. E. Jaroslava Kurfürsta, Velvyslance České republiky v Bruselu, bude k vidění až do února 2017.

Rok 2016 se nese v duchu Karla IV., od jehož narození uplynulo 14. května 700 let. Putovní výstava, kterou připravila Univerzita Karlova v Praze ve spolupráci s Národní galerií v Praze, obsahuje celkem 15 textových panelů s doprovodnými obrazovými motivy.

Císař Karel se jako hluboce věřící člověk hlásil k židovsko-antické tradici evropské civilizace. A stejně tak má putovní výstava, která byla v několika jazykových mutacích představena prostřednictvím Českých center v zahraničí, zastupitelských úřadů a partnerských institucí v zahraničí, vyjádřit současný vztah České republiky k významu Karla IV. jako vladaře evropského formátu. Historický vztah českých zemí jako nedílné součásti evropské politiky je protkán základními prvky evropské kultury, která je bezesporu postavena na hodnotách, jež vyznával Karel IV. ‒ na křesťanství a humanismu.

A právě v Arlonu bude výstava představena z důvodu neoddiskutovatelného propojení Lucemburské dynastie s tímto městem, ležícím dnes v belgické provincii Lucemburk. Čtyři kilometry od Arlonu leží klášter Clairefontaine, který založila a kde byla pohřbena prababička Karla IV., komtesa Ermesinda Lucemburská. V nedalekém klášteře Orval mohou návštěvníci opatství navštívit i hrob bratra Karla IV., Václava Lucemburského. Obyvatelé této provincie tedy mohou vnímat vazby Karla IV. na svůj domov takřka na každém kroku.

Putovní panelová výstava představuje Karla IV. nejen jako cílevědomého politika, ale i jako obyčejného člověka, který má běžné starosti dnešních lidí (bojí se o osud svých dětí – snaží se jim zajistit budoucnost, trpí nemocemi, užívá si života atp.) Nicméně Karel IV. je osobností, která bezesporu viděla svět kolem sebe v širším kontextu a svou víru a vzdělání využívala k naplnění vlastních státně-dynastických koncepcí.

Výstava vznikla za finanční podpory Ministerstva kultury ČR jako součást doprovodného programu k první česko-bavorské zemské výstavě Císař Karel IV. 1316-2016, která se uskutečnila od 15. května do 25. září 2016 v Národní galerii v Praze.

Informace o panelové výstavě:

Koncepce: Jiří Fajt

Texty: Milan Rudik, Jan Royt a Jiří Fajt

Koordinace a realizace: Národní galerie v Praze ve spolupráci s Univerzitou Karlovou

Kdy: 24. listopadu 2016 – 5. února 2017, zahájení 24. 11. 2016 v 18:00

Kde: Musée Gaspar, Rue des Martyrs 16, 6700 Arlon

700 let výročí Karla IV., císaře na čtyřech trůnech