česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bruselští běžci zopakovali Zátopkův světový rekord

Dne 17. ledna 2017 se v Bruselu konala oslava 10. výročí belgického časopisu věnovaného běhu a zdraví s názvem Zatopek Magazine. Hlavní částí oslavy výročí bylo zopakování světového rekordu Emila Zátopka na 10 km zaběhnutý v Bruselu v roce 1954 za 28,54 min. Tuto běžeckou událost podpořilo Velvyslanectví ČR v Bruselu spolu Českým centrem a Českým olympijským výborem.

Historie časopisu se začala psát 24. června 2006, kdy redakce obdržela od Dany Zátopkové souhlas k užití jména jejího manžela, sportovní legendy a nejslavnějšího českého atleta všech dob.

„Češi si ani neuvědomují, že Zátopek, to je atletika. Jako Pelé znamená fotbal. Zátopka mají lidi rádi i díky tomu, že to byl chlap. A proto se časopis takhle jmenuje. Je to nejenom o běhání jako takovém, ale o tom, k čemu je běh dobrý, k čemu může sloužit. Je to spojené s přírodou a s určitým stylem života,“ vysvětluje Guillaume Narguet v článku pro iRozhlas.

První číslo časopisu věnovaného běhu a zdraví s názvem Zatopek Magazine vyšlo v Belgii 17. ledna 2007. V současné době vychází toto periodikum také v Lucembursku, Francii, Švýcarsku a Kanadě a přibyla i pro Belgii nezbytná nizozemská mutace.

Časopisu Zatopek přišla na stadion Stade des Trois Tilleuls k 10. výročí poblahopřát řada běžců a sportovních fanoušků, mezi nimiž nechyběl ani 25ti členný český běžecký tým vedený velvyslancem Jaroslavem Kurfürstem a se vzácnou účastí mistryně světa v lehké atletice (1997) Šárky Kašpárkové. Formou štafety se zúčastněným podařilo zopakování světového rekordu Emila Zátopka na 10 km zaběhnutý za 28:54 v Bruselu před více než 60 lety.

Po závodě bylo možné zhlédnout pop-up výstavu k českému komiksu „Zátopek... když nemůžeš, tak přidej!“

Foto: Filip Kubík

Celá fotogalerie

Mediální ohlasy:

A Bruxelles, Tchèques et Belges ont ravivé le souvenir de Zátopek

V Bruselu běžci zopakovali Zátopkův rekord z roku 1954

Belgian magazine bears Zátopek's name for ten years

A Bruxelles, Zatopek fête son anniversaire

zatopek

 

zatopek

 

zatopek