česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České kořeny v Lucembursku a Belgii

České kořeny jsou sérií nezávislých dokumentů, které mapují cesty za svobodou, úspěchy i ztráty zajímavých osobností a rodin českého původu, které před rokem 1989 našly nový domov v zahraničí. Všechny čtyři předchozí dokončené filmy odvysílala i Česká televize.

Na 1. máje 2017 se po necelých dvou letech tým Českých kořenů vydá na novou cestu. Tentokrát (po Švédsku, Švýcarsku rakouské Vídni a kanadském Vancouveru a Victorii) zamíří do samého srdce Evropské unie. Do Lucemburku a Bruselu, a také do několika dalších míst v Lucembursku a v Belgii. I do těchto zemí přicházeli Češi, kteří se nemohli smířit s nesvobodným režimem před rokem 1989, kteří emigrovali a spletitými cestami osudu, ale především vlastní vůle, se ocitli v zemích Beneluxu. Když začínali budovat svůj nový domov a novou existenci v Bruselu či Luxemburgu, ještě netušili, že se o něco později tato města stanou nejdůležitějšími pro evropskou integraci. Netušili ani to, že postupně po změně režimu u nás, budou Brusel a Lu i cílem mnoha nových příchozích Čechů i Slováků, s nimiž nyní hledají a spoluvytvářejí společně nové české sebevědomí v Unii. Tehdy, po roce 1968, tomu ještě nic nenasvědčovalo a Belgie i Lucembursko nepatřily mezi nejčastější cíle pro československou emigraci.

Jaké byly její cesty a jaký je dnešní pohled těchto krajanů na Evropu, naše místo v ní a na pojem domova a vlasti? Čím přispěli Češi žijící v Belgii a Lucembursku kultuře těchto zemí? Čím se emigrace do Lucemburska a Belgie, podmínky pro ni a přizpůsobení se tamní společnosti lišila od jiných evropských zemí? Čím tamní Češi žijí dnes, co zde dokázali, co našli a co ztratili? Jaký vztah k zemi svých rodičů mají jejich potomci? O tom bude příští díl Českých kořenů.

Kromě příběhu vybraných osobností nabídne nový díl v cestopisné zkratce i pohledy do rušného Bruselu a starobylého Luxemburgu a jejich okolí, do míst, kde se již před staletími psala i česká historie, a píše se i dnes. A stejně jako všechny předchozí díly bude podložen zajímavou tematickou hudební složkou s využitím hudebních nahrávek tvorby přímých účastníků Českých kořenů – českých skladatelů či interpretů žijících v zahraničí.