česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Brusel
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozvánka k debatě o česko-belgické vědecké spolupráci

Kdy: 21.09.2017 19:00 - 21:00, Kde: Pražský dům, Avenue Palmerston 16, 10000 Brusel

Velvyslanectví ČR v Bruselu, CZELO, České centrum v Bruselu a Leuven University Press spolu se Zastoupením hl. m. Prahy při EU si vás dovolují pozvat na unikátní vědeckou debatu, která proběhne 21. září 2017 v Pražském domě v Bruselu. V rámci večera autorka Renilde Loeckx-Drozdiak představí svou knihu s názvem “Cold War Triangle; How Scientists in East and West Tamed HIV”. Následná diskuze týkající se nejen objevu antivirotik pro léčbu HIV, ale i budoucnosti české biomedicíny, proběhne za přítomnosti několika význačných hostů z řad mezinárodních vědeckých institucí z oblasti medicíny a biochemie. Vstup zdarma, registrace povinná (odkaz viz níže).

Renilde Loeckx-Drozdiak je bývalá belgická velvyslankyně v ČR, která měla v průběhu 70. let tu čest se seznámit s unikátním výzkumem mezinárodní skupiny vědců, jejichž osud se rozhodla zpracovat ve své knize “Cold War Triangle; How Scientists in East and West Tamed HIV”. Kniha mimo jiné odkrývá příběh mimořádných vědců - zejména Antonína Holého a jeho kolegů, kteří navzdory politickým a ideologickým rozporům v průběhu studené války dokázali přijít s jedinečnými objevy na poli biochemie.

Čestným hostem diskuze bude Erik de Clercq, emeritní profesor KU Leuven a významný belgický vědec, lékař a biolog, který od 70. let úzce spolupracoval s předním českým vědcem Antonínem Holým na vývoji řady antivirotik, dodnes využívaných při léčbě HIV a dalších vážných onemocnění.

Antonín Holý (1. září 1946 – 16. července 2012) byl přední český přírodovědec, který zasvětil svůj život výzkumu vakcín proti viru HIV a dalších virových onemocnění. Je autorem více než 600 odborných publikací, a nejméně 60 patentů v oblasti biochemie. V roce 2008 získal Čestnou profesuru na University of Manchester's School of Chemistry. Díky jeho významným objevům (např. vakcín Duviragel či Truvila) Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) každoročně získává milionové granty na výzkum nových látek.

Neméně důležitá část diskuze bude věnována současnosti a budoucnosti Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky (ÚOCHB AV), kterou uvede Martin Fusek, zástupce ředitele pro strategický rozvoj ÚOCHB.

Diskusi otevře J. E. Jaroslav Kurfürst, velvyslanec České republiky v Bruselu, pod jehož záštitou se akce koná.

Diskuse proběhne v angličtině.

Vstup zdarma, registrace povinná do 20. září 2017 přes formulář zde: http://geform.tc.cz/debate

DEBATA: Česko-belgická vědecká spolupráce: How scientists bridged the Cold War divides