česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zahájení konference o odkazu Jana Patočky

Husserl Archives na KU Leuven, Centre d’Etudes Tchèques, Université Libre v Bruselu, Velvyslanectví ČR v Belgii a České centrum v Bruselu uspořádali jednu z nejrozsáhlejších akcí k připomenutí odkazu významného českého filozofa Jana Patočky, od jehož úmrtí uplynulo letos v březnu 40 let. Pětidenní mezinárodní konference „Heresy and Heritage“ se koná v Bruselu a Lovani od 2. do 6. května 2017 pod záštitou pana Milana Štěcha, předsedy Senátu Parlamentu České republiky. Ještě je šance se zúčastnit!

Rok 2017 se nese ve znamení 40. výročí dvou významných událostí historie Evropy: publikace Charty 77, deklarace dodržování lidských a občanských práv v komunistickém Československu a smrti českého filozofa Jana Patočky. V době svého úmrtí byl Jan Patočka jedním z významných myslitelů, kteří uznávali centralitu filozofie v otázkách osudu Evropy. O 40 let později v důsledku událostí pádu Berlínské zdi, založení Evropské unie a po politickém kolapsu po rozdělení východní a západní Evropy, jsou témata, kterými se Jan Patočka zabýval, a na kterých jsou založeny myšlenky Charty 77, i v současné době velmi aktuální.

patocka


V úterý 2. května začala konference workshopy o odkazu Jana Patočky v prostorách Institutu Filozofie na KU Leuven, kde účastníci spolu s Francescem Tavou debatovali na téma The Risk of Freedom: Ethics, Phenomenology and Politics in Jan Patočka. Od 13 hodin následoval workshop na téma The Languages of Philosophy  Patočka in Translation.

patocka


Slavnostní zahájení konference se uskutečnilo v úterý 2. května od 19 hodin v Pražském domě v Bruselu. Hlavními přednášejícími byli Filip Karfík a Jan Sokol. Filip Karfík je čestný profesor filozofie na univerzitě ve Fribourgu a filozofii studoval v soukromém okruhu žáků Jana Patočky. Jan Sokol, bývalý ministr školství, je významná veřejná osobnosti ČR - publicista, politik, signatář Charty 77 a také překladatel filosofických textů. Večer zahájili J. E. Jaroslav Kurfürst, velvyslanec ČR v Belgii, pan Jiří Šesták, místopředseda Senátu ČR, a pan Nicolas de Warren, vedoucí Husserlových archivů při KU Leuven.  Po slavnostním zahájení v Pražském domě následovalo promítání nového dokumentu o Janu Patočkovi – Socrates z Prahy (The Socrates of Prague).

patocka


Ve středu 3. května v 10 hodin se v prostorách Evropského parlamentu konala debata u kulatého stolu na téma Charter '77 and the Meaning of Dissidence, které se jako hlavní přednášející zúčastní Michael Žantovský, bývalý mluvčí a poradce Václava Havla, Martin Palouš, jeden z mluvčích Charty 77 a významný český diplomat, a Šimon Pánek, výkonný ředitel humanitární organizace Člověk v tísni. Debata byla organizována ve spolupráci s europoslancem panem Luďkem Niedermayerem.

Další vstupy konference se budou konat ve čtvrtek 4. května na Institutu filozofie Katolické univerzity (KU) v Lovani. Ve dnech 5.6. května se přesune konference na bruselskou univerzitu ULB. Celá událost bude zakončena v sobotu 6. května workshopem „Charter'77, the Plastic People of the Universe, and Czech Culture under Communism

Celý program konference

Fotogalerie ze zahájení v Pražském domě

Fotogalerie z Evropského Parlamentu

Reportáž v Událostech z kultury

Report Jana Josla

patocka

 

patocka