česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: České kořeny
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Belgická premiéra filmu České kořeny v Lucembursku a Belgii

V pátek 16. listopadu 2018 se v sále Stálého zastoupení ČR při EU pod záštitou Velvyslanectví ČR v Bruselu uskutečnila slavnostní belgická premiéra dokumentu "České kořeny v Lucembursku a Belgii".

České kořeny jsou sérií nezávislých dokumentů, které mapují cesty za svobodou, úspěchy i ztráty zajímavých osobností a rodin českého původu, které před rokem 1989 našly nový domov v zahraničí. Cyklus je svého druhu jedinečným uměleckým zpracováním výpovědí dnes již více než 50 osobností – občansky aktivních zahraničních Čechů, vědců, umělců, podnikatelů i lidí dalších profesí, kteří své kořeny museli vytrhnout a přesadit jinam.

Od roku 2008, kdy projekt České kořeny začal vznikat, natočil malý nezávislý tým kyjovského režiséra Tomáše Kubáka pět celovečerních dokumentárních filmů. Pátý dokument cyklu, který se natáčel na jaře roku 2017, představil několik pozoruhodných osobností Čechů, kteří odešli za svobodou do zemí ne zcela typických pro českou emigraci. Spletité cesty je sem dovedly dávno předtím, než život v Lucembursku i Belgii začaly ovlivňovat instituce EU. Přicházeli bez prostředků, ale zato s mnoha ideály. S touhou nejen se uživit, ale i něco dokázat. S vědomím, že návrat domů je v nedohlednu a pomoc blízkých nemožná... Vedle paní Olgy Schmalzried, předsedkyně krajanského spolku Beseda Belgie a její rodiny, tým Českých kořenů v Belgii natáčel například s významným hudebním skladatelem, varhaníkem a dirigentem, prof. Jánem Valachem a biochemikem a sportovním letcem Michalem Svobodou, který se do Belgie dostal ve svých osmnácti letech, hned v roce 1968. Tým se setkal také s dětmi z Česká škola bez hranic Brusel.

Premiéra filmu České kořeny v Lucembursku a Belgii se uskutečnila v rámci tří denního festivalu k 10. výročí dokumentárního cyklu České kořeny v kině Ponrepo 6. června 2018. Belgickou premiéru v pátek 16. listopadu 2018 navštívila řada krajanů, kteří využili možnosti osobního setkání s autory i aktéry dokumentu a se zakladatelkou a předsedkyní spolku České kořeny, z.s. Martinou Fialkovou ke společné besedě po promítání filmu. Události se účastnila i Tamara Katuščák, zástupkyně velvyslance ČR v Bruselu.