česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Češi žijící v Bruselu se sešli u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii

V pátek 16. listopadu ve večerních hodinách si na 200 Čechů žijících v Bruselu připomenulo významný státní svátek - Den boje za svobodu a demokracii, který se váže k událostem z let 1939 a 1989.

Akci zahájil symbolickým zapálením svíčky před budovou Stálého zastoupení ČR při EU velvyslanec a stálý představitel ČR při EU Jakub Dürr společně s českou eurokomisařkou pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věrou Jourovou.

Češi žijící v Belgii si tak připomenuli události z listopadu 1939, kdy byly české vysoké školy uzavřeny nacisty krátce po pohřbu studenta Jana Opletala, který byl vůdčí postavou studentského odporu proti německé okupaci a 17. listopad  1989, který symbolizuje Sametovou revoluci, která byla vyvrcholením studentských protestů na Národní třídě v Praze, které byly represivní komunistickou mocí brutálně potlačeny. Násilí, kterého se totalitní režim dopustil na bezbranných studentech, způsobilo masové protesty a demonstrace široké veřejnosti v celém tehdejším Československu, které nakonec vedly k pádu komunistického režimu a dlouho očekávanému návratu demokracie do našich zemí.