česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Josef Koudelka
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koudelkova „Invaze 68“ poprvé v Bruselu

V rámci připomínek 50. výročí Pražského jara proběhne v Bruselu belgická premiéra výstavy „Invaze 68“ Josefa Koudelky. Výstava se představí v prostorách bývalé botanické zahrady, dnes galerii Le Botanique, a v Bruselu ji zahájí sám autor. Výstavu organizuje Velvyslanectví ČR v Belgii, Stálé zastoupení ČR při EU a České centrum Brusel.
 

Od 14. 6. do 12. 8. bude v bruselské galerii Le Botanique vystaveno 169 fotografií Josefa Koudelky, které se staly mezinárodním symbolem sovětské okupace Československa. Výstava „Invaze 68“ je součástí prestižního fotografického bienále Summer of Photography. Její scénografii pro Le Botanique navrhlo české grafické studio Najbrt, které stojí i za stejnojmennou publikací. 

Fotografie z invaze vojsk Varšavské smlouvy vznikly v Praze v srpnových dnech následujících těsně po invazi. Josef Koudelka (*1938, Boskovice), známý spíše jako divadelní fotograf, se zrovna vrátil z Rumunska, kde zachycoval každodenní život tamních romských rodin. Reportážní fotografii se nikdy nevěnoval. To se ale změnilo během noci, kdy spontánně dokumentoval konfrontaci mezi Čechoslováky a sovětskými vojáky a dění v ulicích během dalších dní.

Koudelkovy fotografie pak byly propašovány ze země a publikovány ve Spojených státech i jinde v zahraničí pod pseudonymem P.P. (Prague Photographer). Koudelka sice Československo záhy opustil, ale k autorství se ještě šestnáct let nepřiznal, aby neohrozil svou rodinu. Později za sérii dostal Zlatou medaili Roberta Capy. Roku 1971 se Koudelka připojil k fotografům společnosti Magnum Photos a zařadil se tak po bok takových jmen jako Henri Cartier-Bresson a Robert Delpir.  Mezi jeho další nejznámější projekty patří Gypsies (Cikáni, 1975) a Exiles (Exily, 1988).

Bruselská výstava „Invaze 68“ je součástí série připomínek roku 68, organizované Českým centrem Brusel a partnery. Patří mezi ně také cyklus filmů československé nové vlny v bruselské Cinematek, řada diskusí s pamětníky i historiky a výstava v Evropském parlamentu.