česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Dagmar Kneřová
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní zahájení Koudelkovy „Invaze 68“ v Bruselu

Ve středu 13. června 2018 se v přední bruselské galerii Botanique uskutečnila vernisáž výstavy „Invaze 68“ dnes již ikonických fotografií Josefa Koudelky.

Výstava „Josef Koudelka: Invasion Prague 68“ je součástí prestižního belgického fotografického bienále Summer of Photography a patří k významným událostem v sérii akcí připravovaných ve výročním roce 2018. Výstavu připomínající 50. výročí Pražského jara za českou stranu organizuje Czech Centre Brussels, Velvyslanectví ČR v Belgii a Stálé zastoupení ČR při EU za významné podpory Zastoupení Jihomoravského kraje při EU a Zastoupení hlavního města Prahy při EU. Scénografii zpracovalo české grafické studio Najbrt, které stojí i za stejnojmennou publikací. 

Během slavnostního večera po boku ředitelky Českého centra v Bruselu Jitky Pánek Jurkové hosty jménem galerie přivítala Annie Valentini, generální ředitelka Botanique. Za české organizátory vystoupil v úvodu večera velvyslanec Stálého zastoupení ČR při EU Martin Povejšil s působivou řečí o událostech roku 1968 v Evropě. Josefa Koudelku během večera zastoupila Andréa Holzherr ze společnosti Magnum Photos, která přiblížila příběh vzniku fotografií a jejich putování z tehdejšího Československa.

Fotografie z invaze vojsk Varšavské smlouvy vznikly v Praze v srpnových dnech následujících těsně po invazi. Josef Koudelka (*1938, Boskovice), známý spíše jako divadelní fotograf, se zrovna vrátil z Rumunska, kde zachycoval každodenní život tamních romských rodin. Reportážní fotografii se nikdy nevěnoval. To se ale změnilo během noci, kdy spontánně dokumentoval konfrontaci mezi Čechoslováky a sovětskými vojáky a dění v ulicích během dalších dní.

Koudelkovy fotografie pak byly propašovány ze země a publikovány ve Spojených státech i jinde v zahraničí pod pseudonymem P.P. (Prague Photographer). Koudelka sice Československo záhy opustil, ale k autorství se ještě šestnáct let nepřiznal, aby neohrozil svou rodinu. Později za sérii dostal Zlatou medaili Roberta Capy. Roku 1971 se Koudelka připojil k fotografům společnosti Magnum Photos a zařadil se tak po bok takových jmen jako Henri Cartier-Bresson a Robert Delpir.  Mezi jeho další nejznámější projekty patří Gypsies (Cikáni, 1975) a Exiles (Exily, 1988).

169 fotografií, které se staly mezinárodním symbolem sovětské okupace Československa, bude v bruselské galerii vystaveno do 12. srpna 2018.

Slavnostní zahájení Koudelkovy „Invaze 68“ v Bruselu