česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: www.interkultur.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vlámsko připravuje Světové hry pěveckých sborů 2020

Od 5. do 15. července 2020 bude Vlámsko hostitelem jedenáctého ročníku světových her pěveckých sborů (World Choir Games) pořádaných nadací Interkultur. Naváže tak na minulý ročník uspořádaný v severní Africe, kterého se zúčastnilo na 300 sborů více jak 60 národností ve 30 různých kategoriích. Očekává se příjezd více jak 20 000 účastníku, jejichž hlasy zazní převážně v koncertních sálech Antverp a Gentu. Hry ve Vlámsku jsou dobrou příležitostí pro české amatérské sbory ukázat své kvality na mezinárodní úrovni.

Světové hry pěveckých sborů nebo také olympiáda pěveckých sborů je hudební festival pro amatérské pěvecké sbory ze všech koutů světa bez ohledu na hudební žánr nebo umělecké ambice. Tento hudební festival má dlouhodobou tradici. První ročník proběhl již v roce 2000, kdy se organizování her zhostil rakouský Linec. Hry si kladou za cíl překlenout národnostní rozdíly a jejich hlavní myšlenkou je spojování lidí prostřednictvím zpěvu v mírových soutěžích.

Olympiáda pěveckých sborů započne zahajovací ceremonií 5. července 2020 v budově Sportpaleis v samotném centru Antverp. Během jedenácti dnů se účastníci a návštěvníci ze všech koutů světa mohou těšit na bohatý program soutěží, workshopů a spřátelených koncertů.

Účastníci her mohou soutěžit ve dvou různých úrovních 30 různých kategorií. První úroveň je určena převážně pro sbory bez ohledu na jejich hudební dovednosti. Druhá úroveň je určená pěveckým ansámblům, které své dovednosti již v minulosti na některých mezinárodních soutěžích předvedly.

Na programu je také setkání Světové rady sborů v Antverpách a velkolepý průvod národů naplánovaný na 11. července 2020, který je zároveň Svátkem vlámské komunity. Po dobu trvání festivalu bude účastníky provázet ambasador 11. ročníku her Thomas Vanderveken, jako umělecký ředitel se představí skladatel a dirigent v jedné osobě Maarten Van Ingelgem. V závěru olympiády bude při zakončovací ceremonii oznámen pořadatel příštích světových her pěveckých sborů.

Více informací o soutěži

Podmínky a registrace

Autorka: Barbora Hodková, stážistka Velvyslanectví ČR v Bruselu