česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Le Soir, 1968
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výročí 50 let od okupace připomnělo v Bruselu několik akcí

Výročí 50 let od okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy a události srpnových dnů 1968 připomnělo v Bruselu hned několik akcí.

„Josef Koudelka: Invasion Prague 68“

Nejvýznamnější z událostí byla výstava „Josef Koudelka: Invasion Prague 68“, která byla součástí prestižního belgického fotografického bienále Summer of Photography. Výstavu připomínající 50. výročí Pražského jara za českou stranu organizovali České centrum v Bruselu, Velvyslanectví ČR v Belgii a Stálé zastoupení ČR při EU za významné podpory Zastoupení Jihomoravského kraje při EU a Zastoupení hlavního města Prahy při EU. Scénografii zpracovalo české grafické studio Najbrt, které stojí i za stejnojmennou publikací. 

169 fotografií, které se staly mezinárodním symbolem sovětské okupace Československa, bylo v bruselské galerii Botanique vystaveno od 13. června do 12. srpna 2018.

Více informací


Divadlo v plamenech

Česká inspirace – Inspiration Tchèque, asbl a divadlo "Jen tak" uspořádali divadelní pásmo k výročím, která přináší rok 2018. Slavnostní průřezový maratón se konal 13. – 15. dubna 2018 v divadelním sále radnice Woluwe-St. Lambert v Bruselu.

Na programu bylo kvarteto drobnějších kusů z různých období naší republiky v režii Marie Zajícové, mezi nimi i aktovka Pech pod střechou, ve které autor Pavel Kohout pracuje s tématem, do jaké míry se na manipulaci občana mocí, totalitní ale i každou jinou, podílí občan sám.

Více informací


České studentské revolty 60. let s Karlem Kovandou

Téma pražského studentského hnutí druhé poloviny 20. století je dramatické a zajímavé vzhledem k tomu, že studenti hráli v moderních českých dějinách často klíčovou úlohu. Čeští studenti, kteří vkládali do Pražského jara své naděje, požadovali více občanských a akademických svobod. Na rozdíl od západní Evropy byly naděje československých studentů zmařeny invazí sovětských vojsk v srpnu 1968.

V úterý 5. června 2018 zorganizovalo Zastoupení hl. města Prahy při EU ve spolupráci s Českým centrem v Bruselu a paní Irenou Koutskou večer s názvem „Czech Student Revolt of the Sixties with Karel Kovanda“. Během tohoto večera byl promítán dokumentární film Olgy Sommerové Czech Student Revolt of the Sixties, po němž následovala debata s panem Karlem Kovandou, jednou z vůdčích osobností českého studentského hnutí.

Více informací


Deus Ex Machina: Pražské jaro

Ve středu 20. června 2018 se v Pražském domě v Bruselu uskutečnila slavnostní prezentace aktuálního vydání vlámského literárního časopisu Deus ex machina. Nové číslo časopisu bylo věnováno tématu Pražského jara a roku 1968.

Se svou prezentací věnující se aspektu Pražského jara vystoupil Michiel Leen (editor Deus Ex Machina). Vincent Scheltiens (doktor historie na Univerzitě v Antverpách) se zaměřil na neznámé dynamiky liberalizace během Pražského jara. Jitka Pánek Jurková (ředitelka Českého centra v Bruselu) poskytla během večera informace o životě a tvorbě českého fotografa Josefa Koudelky. Wim Michiel (editor Deus ex machina) se věnoval osobě Franze Kafky a Jasper Vervaeke (doktor španělského jazyka a literatury) povyprávěl o pozoruhodném setkání mezi Milanem Kunderou, Gabrielem Garcíou Marquezem, Juliem Cortazarem a Carlosem Fuentesem, které se uskutečnilo v Praze v roce 1968. Holandsko-česká překladatelka Irma Pieper přečetla vlastní překlady některých básní Václava Hraběte.

Více informací


Invaze 18 - Brusel

Téměř stovka bruselských Čechů a Slováků se 21. 8. připojila k celorepublikovému happeningu Invaze18.cz k padesátému výročí srpnové invaze.

Občané na 152 místech České republiky (i v zahraničí) v den výročí okupace papírovými vojáčky na špejlích „okupovali“ soukromá i veřejná místa ve svých městech a obcích, aby upozornili na ztrátu historické paměti i jiné současné okupace.

Bruselské setkání se uskutečnilo ve večerních hodinách pod vítězným obloukem v Parku Cinquantenaire.

Více informací


Výstava a veřejná debata o Pražském jaru a invazi 1968

Výstava, vytvořená Českými centry za účelem připomenutí půlstoletí od srpnové invaze, na jedenácti panelech ukazuje nejen to, co předcházelo invazi, tedy uvolněná šedesátá léta, ale zmiňuje například i úspěch Československého pavilonu na světové výstavě Expo 58 v Bruselu, jež je pouze střípkem výše zmíněné umělecké kreativity tohoto období.

Vernisáži výstavy v EP v Bruselu dne 4. 9. 2018 bude předcházet veřejná debata, jíž se zúčastní prominentní hosté z České republiky a Slovenska. PhDr. Petr Blažek, Ph.D. je historik a publicista, zabývá se dějinami komunistických režimů v Polsku a Československu se zaměřením na disent. PhDr. Michael Romancov, Ph.D. je politický geograf UK FSV Praha, pedagog a publicista, Adam Drda se zabývá mapováním příběhů obětí nacistického a komunistického režimu (nejen v rámci projektu Paměť národa). Grigorij Mesežnikov je slovenský politický analytik a zakladatel Inštitútu pre verejné otázky. Hosté se budou zabývat společenským a politickým kontextem okupace Československa a důsledky, jež se v našich společnostech projevují dodnes.

Více informací


Připomenutí v belgických médiích

50. výročí okupace Československa připomněla obsáhle i belgická média. Roku 1968 se v průběhu celého roku 2018 věnoval belgický denník LeSoir, který publikoval k dané tématice řadu článků ve spolupráci s univerzitou ULB.

Le Soir: Il y a 50 ans, l’écrasement du Printemps de Prague sonnait le glas de l’utopie communiste

Le Soir: Le Printemps de Prague

Le Soir: Il y a 50 ans, le Printemps de Prague

Le Soir: Le Printemps de Prague ne hante pas les esprits à Prague

Le Soir: Petr Pithart « Aucun lien entre 1968 et 1989 »

RTBF: Il y a 50 ans, l'offensive soviétique contre le Printemps de Prague

L´Echo: Le rêve du "Printemps de Prague" brisé par les blindés